Quote Originally Posted by keanustar View Post
am bagat consola in alta priza din prelungitor.
De atunci nu s-a mai inchis.
@keanu vin si eu cu o parere dupa o experienta traita astazi. Nu inseamna ca este cum spun eu, dar cred ca are legatura.

Eu cred ca e de la priza, daca spui ca dupa ce ai mutat-o nu a mai facut. Nu cred ca are legatura cu salvarile din joc.
Eu tin ambele console + TV-ul intr-un UPS cu 6 socketuri de la APC (2 sloturi prize normale cu protectie + 4 prize cu protectie si baterie).
E, la mine ambele console intra in acele prize cu protectie+baterie si astazi cand m-am jucat Astro pe PS5 a inceput UPS-ul sa faca ca toti dracii in zonele unde era imaginea mai shiny HDR. Nu s-a stins, dar UPS-ul ma anunta clar ca nu prea mai poate.

Ce inseamna asta? Consola consuma automat mai mult curent in zonele mai demanding si fiind in socketul de baterie ala ma anunta ca nu mai poate (asa face si daca bag alti consumatori mari in el).
Imediat am mutat consola intr-un slot normal fara baterie si nu a mai bipait deloc.

Concluzia?
Este strict parerea mea, dar eu cred ca PS5-ului nu-i plac anumite prize in momentele de full load (si astia de la Microsoft recomandau in 2017 sa bagi daca se poate One X-ul in priza verticala de perete, nu prelungitor).
Inca o data, e posibil sa bat eu campii, dar m-am legat de experienta mea de astazi cu UPS-ul si cred ca e de la sursa consolei.
Daca nu primeste cat sau cum ii place => se stinge.

Ca sa testez acelasi socket de la UPS, m-am mutat dincolo ca sa joc Valhalla si nu urla niciodata cand folosesc XSX-ul, deci n-am UPS-ul defect.