Quote Originally Posted by blackjack2150 View Post
Vin si eu cu o alta teorie (a conspiratiei), ca daca tot n-am consola noua, imi petrec timpul vorbind despre ea.
Sony si MS pierd multi bani cu fiecare unitate vanduta, avand in vedere ce hardware au in ele, asa ca limiteaza productia pana cand isi perfectioneaza procesele tehnologice si scad costurile. Am I crazy?
Well - aici intervine termenul de “Install Base”.

Sony si MS castiga in special din vanzarea de software.
Cu cat au un Install Base mai mare (cat mai multe console vandute si in folosinta) cu atat mai mare este profitul din software sales.

Practic chiar daca ies in pierdere in momentul de fata din vanzarea consolelor, interesul lor este sa vanda cat mai multe console cat mai repede pentru a putea creste Install Base-ul rapid, avand cat mai mult timp la dispozitie pentru generatea de profit din software sales.

Lasand asta la o parte, se pare ca situatia de fata se intampla in special din cauza cererii fara precedent.
Deja au reusit sa vanda aprox. 4 milioane de console de la lansare which is a big record (https://screenrant.com/ps5-sales-4-m...ntendo-switch/).
Daca ar incerca sa limiteze productia si-ar da singuri “cu stangu-n dreptu’” si si-ar sabota modelul de business.

Pur si simplu nu reusesc sa faca fata cererii. Which is partially kinda’ a good thing pentru ca arata interesul urias al pietei pentru astfel de produse si in niciun caz nu sunt “pe moarte” cum se credea (si multi analisti preziceau) pe la sfarsitul epocii PS3 / Xbox 360.

Nervi de otel si rabdare sa fie pana SONY si MS reusesc sa ramp up production acum in 2021.


Sent from my iPhone using Tapatalk