Il apreciez pe Dan Cadar pentru acest video. In alte clipuri, cand vorbea despre covid, am fost retinut si chiar contradictoriu. El stie foarte bine sa gandeasca in mai multe perspective, are si cultura. Singura chestie care i-a lipsit parerea mea a fost intuitia "matematica" in ceea ce privea evolutia covidului, sau urmarile care urmau sa vina de cand a inceput pandemia (si nu ma refer doar la numarul de bolnavi / morti), ci si la masurile in sine.
Dar aici puncteaza bine, suntem o tara polarizata, smecherii si sclavii (aia care stau si muncesc). Cate poze s-au facut in Romania cu Lamborghini parcat langa o caruta? Destule.
Pe langa situatia de la Matei Bals, Colectiv, Piatra Neamt, cati oameni au murit absolut degeaba de cand a inceput pandemia? O multime, si majoritatea au fost uitati. Am auzit nenumarate cazuri, apropiati care nu au putut fi operati de urgenta, sau nu putut sa primeasca un consult banal pentru ca protocolul de covid face lucrurile imposibile. Nu mai zic de cei care au asteptat ore in sir in frig la corturile de covid.
Repet, o multime au murit degeaba, si in spital, dar si intre spitale. Si asa cum spune Dan, e tragic ca uitam incredibil de repede.
Se va mediatiza inca putin situatia, si dupa revenim la "ale noastre".
Parerea mea e ca suntem prea ocupati de grija altuia, suntem prea ocupati la nivel individual sa avem mai multi bani fata de cei din jurul nostru.
Sunt dezamagit de toate top 3 partidele, si mai nou inclusiv de USR-Plus. Toata lumea normala la cap e revoltata de averile politicienilor, si Dan aici zice "follow the money". Si asta cred si eu solutia, follow the money, adica sa fie justitia justitie, sa fie Fiscul fisc. Ce e la noi e apa de ploaie, din cand in cand mai vedem un turnator si mai sta cativa ani politicianul X si Y, cu prejudiciu nerecuperat, si cu o multime care inca isi vad de treaba, uitam de cei care nu au fost prinsi. Si concret, is dezamagit de materialul cu pensiile speciale publicat de USR-Plus. Pai statul da 10 miliarde pensii speciale. Toata lumea, da de acord, sa le taie la politicieni. Pai vedeti materialul, 80% din total sunt politisti si militari, iar senatorii, deputatii, diplomatii, angajatii de la parlament, stiti cat reprezinta? Undeva la 100 de milioane, adica sub 2% din pensiile speciale.

Voi chiar credeti ca "follow the money" la asta se refera? Ah, nu mai au pensii speciale? Nu'i nimic, compenseaza ei cu o manevra si s-au rezolvat pe viata. Daca gresesc contraziceti-ma, dar daca este nesimtire la capitolul asta, si clar ca este din abundenta, apoi facei o masura care chiar sa aduca un impact.

LE: ca sa mai radem putin. La nivelul nostru de "educatie", cum poti sa pui la radio mesaj cu "vacinarea e sigura, vin-o sa te vacinezi" cand fix dupa urmeaza oferta la Orange cu abonament 5G.