Daca stai ani de zile fara sa maresti pensiile, puterea de cumparare a banilor in timp scade. Si este normal, ai nevoie de un pic de inflatie ca sa stimulezi cresterea economica (multi oameni nu inteleg asta). Deci daca in timp pensia nu ti se mareste, de fapt ti se scade. Niciun partid nu vrea sa mareasca pensiile in afara de PSD din cauza polarizarii, ori esti cu ei ori impotriva lor, ceea ce mi se pare o catastrofa, mai ales pentru pensionari. Si marea greseala pe care o fac cei care se opun maririi pensiilor, e ca banii pompati in pensii nu sunt bani morti, sunt bani care, marea majoritatea lor, reintra in circulatie.
Nu conteaza ca au cotizat cu salariul minim, cu cateva decenii in urma banii aia cotizati aveau alta importanta. Banii aia tineau tara in picioare.
Legat de pensiile speciale, consider ca ceea ce face USR Plus e o mare manipulare. Acei bani din pensii speciale vin 80% de la politisti si militari, 18% magistrati si 2% politicieni, diplomati etc. Pai tu te lauzi ca tai pensiile parlamentarilor samd, cand 98% de fapt tai la cu totul alta categorie de oameni?
Eu m-am saturat de masuri care "dau bine pe hartie", apar bine vazute in presa, dar foarte putini se uita cat de castrofale sunt puse in practica.
Pai vrei tu sa incurajezi oamenii sa lupte cu manipularea anti chipare, anti Bill Gates, sa faci campanii de pro-vaccinare, sa pompezi bani in canale media ca dupa sa realizezi ca 30% sunt vaccinati pe pile? Pai ce campanie de informare iti mai trebuie...