Single post: PlayStation Store Romania

  1. #1027 SP
    Senior Member Xander RO's Avatar
    Salut,
    Am hotarat sa cer niste feedback aici desi ar fi mers mai degraba un thread nou.

    Am un prieten din Timisoara care in curand se va muta (probabil definitiv) la Belgrad in Serbia.
    Si-a cumparat PS4 Pro de curand si inca nu a creeat un cont de PSN. Momentan este in cumpana daca sa isi faca PSN account pe Romania sau Serbia si evident ca i-am spus sa isi faca de Serbia intrucat stiam ca Serbia are PSN oficial ceea ce asa si este -> poza mai jos.

    Ulterior, mare mi-a fost mirarea cand am verificat ca desi Serbia are PSN oficial cat si pagina oficiala Playstation Serbia ca si noi, ei nu au Playstation Store...
    Mergand mai departe cu verificarile, am constatat ca sunt o mai multe tari care au PSN oficial + pagina Playstation in limba lor dar nu au Playstation Store deloc (Serbia, Oman) sau au pagina de Playstation Store dar cu preturi in USD (Liban, toata tarile LATAM, etc).

    Evident ca amicului meu i-am spus sa-si faca fie cont de Romania daca isi va pastra cardurile bancare romanesti fie de UK/US daca va renunta complet la cardurile de Romania ca sa poata ulterior utiliza Playstation Store in Serbia.

    Acum vin si intreb, aceste tari care au PSN dar nu au PS Store, au sa nu au Playstation oficial?
    Attached Images Attached Images psn-serbia.png