Quote Originally Posted by Alex Khan View Post
Ma plang ca noi romanii nu avem un reper, o constructie mare cu care sa ne mandrim.
Ma uit la toate celelalte popoare care isi iubesc tarile.
Si poate pentru ca au repere si monumente deosebite, frumos construite, care iti ridica moralul.
Altceva e cand traiesti de exemplu la Atena sau la Roma si vezi o constructie precum Partenonul sau Colosseumul atunci cand stai dimineata in trafic in drum spre serviciu.
Sau daca traiesti la Paris si vezi Turnul Eiffel si Catedrala de Notre-Dame. Vezi cladirile alea si te minunezi, parca iti da o pofta de viata.
Si vezi cladiri construite cu un stil, cu bun gust, cu mult rafinament.....


Nu, noi bucurestenii ne trezim dimineata si vedem Casa Poporului, o cladire urata fara pic de culoare, fara pic de gust, si cu o Catedrala mare langa ea care e urata in comparatie cu Hagia Sofia sau Catedrala de la Moscova.
Poate de aia si sunt romanii saraci, furiosi, deprimati si ....prosti.
Cand nu ai un reper frumos nu prea esti motivat sa te dezvolti, sa inveti si sa muncesti cu drag.
Ai sute poate mii de “constructii “ cu care sa te mandresti ca esti roman . Esti intr o mare eroare , imi pare rau sa te anunt. Castelul Peles ar fi favoritul meu aici si Cazinoul din Constanta imi place in mod deosebit si sper sa apuc sa l vad reabilitat odata ) ai si Ateneul Romana la Bucuresti , ai Capul lui Decebal la Orsova , ai Sfinxul, operele lui Brancusi Coloana infinitului , Poarta Sarutului etc etc etc ... si e plina tara asta de castele , manastiri , biserici si cladiri istorice absolut superbe ! Despre ce vb aici, puiule? Poate dupa pandemia asta ar fi bine sa calatoresti si tu mai mult sa ti cunosti mai bine tara si poate o sa ti mai schimbi perceptia despre ea si despre viata in general.