^Ai doua optiuni uzuale.

Prima e sa prelucrezi direct requesturile HTTP, asa cum fac programatorii web. Daca se poate plati cash nu e foarte greu iar tutorialul de mai jos iti va fi suficient sa incepi sa faci singur un bot. Daca plata se poate face numai cu cardul, situatia se complica deoarece apare un gateway intre Emag si banca pentru a confirma plata. In cazul asta nu am idee cum o rezolvi, din pacate nu am experienta cu protocolul de plati online.


A doua optiune e sa iti automatizezi inputurile calculatorlui (i.e. clickurile de mouse si tastele apasate) astfel incat sa simuleze perfect achizitionarea produsului, asa cum fac cei care programeaza boti in jocuri MMO. Programul pentru asta e Autoit. Are un limbaj al lui de scripting foarte elementar si foarte versatil care controleaza toate inputurile perifericelor tale si cu care poti citi pixeli de pe ecran. Daca se schimba pixelul de pe pozitia NxM din rosu in verde (adica rosu apare undeva cand produsul e stoc epuizat, iar daca e verde acolo inseamna ca scrie ca e in stoc), atunci poti da replay la inregistrarea in care faci achizitia. Pana aici e foarte simplu si nu ar trebui sa iti ia mai mult de o zi, doua, si nici plata cu cardul nu e o problema deoarece introduce botul datele tale ca si cum le-ai introduce tu. Din pacate problema apare atunci cand dai refresh la pagina in mod repetat pentru a analiza stocul, iar Emag vede asta si te blocheaza. Nici pe asta nu vad la momentul asta cum o rezolv pentru ca nu am experienta cu web security.

Pot sa mai intreb niste prieteni si daca e ceva simplu gen cookies revin cu un raspuns. Daca nu revin inseamna ca e prea complicat ca sa faca cineva asta gratuit pentru mine si nu am interes nici sa platesc pentru un bot, si nici sa cumpar 100 de console cu care sa fac bisnita pe OLX pentru a plati un bot.

LE: Daca e vreun programator cu mult timp liber (improbabil, stiu ) care citeste asta si stie despre ce vorbesc hai cu o mana de ajutor. Imi curg balele cand ma gandesc cum le-am da peste nas bisnitarilor daca facem public un bot de genul pentru toti oamenii de aici.