In urma acestui trailer, hype-ului din ultimele zile cu Days Gone 2 anulat si ofertei de pe psn am decis sa instalez si eu intr-un sfarsit Days Gone pe ps5. Sunt placut surprins de primele 2 ore din joc, desi se observa ca nu e la un nivel de God Of War sau Naughty Dog, in esenta are toate bifele in ceea ce priveste "joc exclusiv Sony".

Imi place aspectul de Open World si ca tot timpul trebuie sa fii alert atat pt. inamici tip "drifters" cat si acei (prost numit) freakerz. Desi motocicleta nu mi se pare o idee buna intr-o apocalipsa, inteleg de ce au decis ca e o alternativa mai buna fata de o masina cu care te deplasezi mai greu in zone cu teren accidentat tip Oregon (de unde s-au inspirat producatorii). Micromanagementul cu piese de schimb si combustibil e doar cireasa de pe tort intr-un open world daca iti place immersiunea. Ca un aspect foarte deranjant (sper sa ma obisnuiesc) sunt acele "fade-uri" cand urmeaza un cutscene sau din filmulet in gameplay. Dar s-ar putea ca pe unii sa nu ii deranjeze.

Per total as zice ca e un prim entry destul de bun intr-o lume noua cu toate ca e foarte aproape in tema de un alt exclusiv de mare anvergura a lui Sony. Sunt curios ce parere o sa am la finalul jocului (destul de lung I might add), dar gandindu-ma la cat de diferit a fost Uncharted 1 fata de Uncharted 2 as spune ca Sony a decis super prost cand a anulat partea 2-a.

Asa ca, cei care mai stati pe ganduri, indiferent ca PC sau PS, recomand cu incredere!