Dune am citit doar prima carte, e misto. Am inteles ca mai departe se mai dilueaza povestea si unele volume sunt chiar slabe.

Witcher e misto! Am citit tot si daca esti fan universul asta, o sa-ti placa. Incepe simplu si pare ca e o poveste destul de banala dar pe la vol 3-4 chiar intra in paine si ai tot felul de intrigi. Ultimul volum e superb, din pct meu de vedere. Tot felul de plot twists si momente care te lasa cu gura cascata. Nu e de nivelul Wheel of Time dar intelegi si tu, e o poveste faina cu niste personaje de care te atasezi pe parcurs. Recomand oricui.

Seria Foc si Gheata e undeva sus in lista mea de preferinte. Am citit tot ce a scos Martin si am urmarit si serialul. In schimb nu pot recomanda seria pentru ca nu e terminata. Daca ai nervii necesari sa te implici emotional intr-o poveste si sa traiesti impreuna cu personajele alea niste momente faine dar apoi sa inchizi ultimul volum aparut care se termina cu un cliffhanger masiv, go for it! Dar faptul ca el se focuseaza pe alte proiecte si tot amana sa scoata penultimul volum, faptul ca firele narative deschise sunt greu de concluzionat in doar 2 volume ramase de scos si faptul ca nu cred ca mai apuca sa scoata nimic pana moare, ma face sa recomand aceasta serie doar masochistilor.