Quote Originally Posted by lucicleric View Post
Si da inca imi mentin parerea...70 de dolari pentru mult content refolosit, pentru mine nu merita. Acum o sa ziceti ca si demon souls e aceeasi branza...marea diferenta e ca jocul ala a redefinit o anumita ramura a gaming-ului, are fani gramada si la finalul zilei, e cel mai smecher remaster de pana acum( las la o parte ff 7 remake, pentru ca sunt fan).
Aici vorbeste doar fanboy-ul din tine. Cu siguranta merita mai mult un joc nou, cum e R&C, decat un remake la unu vechi. Nu stiu ce zici tu ca au refolosit aici, dar este normal sa se refoloseasca assets in orice continuare de joc (si cu siguranta s-a facut asa si in DS-uri si in toate seriile de jocuri ever).
Also, asa cu DS a facut o ramura proprie (daca nu ma insel a fost primul souls game lansat), asa si R&C a definit o ramura a gaming-ului la vremea lui.

Dar felul in care se prezinta Ratchet and Clank este cam peste orice altceva existent la ora actuala. Au facut primul pas cu jocul din 2016 iar acum imbunatatesc formula. Acum arata ca un CGI hollywood movie in cele mai multe locuri. Probabil la urmatorul sau pe next gen vom juca efectiv calitatea filmelor Pixar, desi nici acum nu suntem departe.
Ambient Occlusion este fenomenal in jocul asta (nu am vazut analiza DF) si desi nu am vazut reflexii cu RT (par SSR) restul este foarte bine realizat si ajutat de motion blur-ul super implementat. Cred ca primul film Shrek este mai slab calitativ decat asta, spre exemplu, desi cu siguranta personajele din film aveau mult mai multe poligoane decat in jocul asta.

Singurul minus, personal, il vad pretul de lansare. Nu voi da ever atat pe un joc day 1, orice joc ar fi el. E doar bataie de joc si refuz sa intru in cash grab-ul asta grosolan.