Mai mult atmosfera , diversitata locatiilor si cum sunt facute, povestea SF (imi plac mult filmele din seria Alien ), muzica si gameplay-ul ridica jocul. Grafica pe un OLED in ansamblu e frumoasa dar daca stai sa te uiti la unele texturi , obiecte cam incepi sa observi low resolution textures , am mai vazut si mult pop-in la obiecte in unele locuri. Sunetul 3D ok cu PULSE 3D headset dar nimic extraordinar .
La fel si controlerul dualsense cu haptic feedback ( nice to have la arme , vibratii etc dar se putea si fara ) ce sa mai zic de baterie care dupa ultimul firmware update se duce foarte repede in jocurile care folosesc la greu haptic feedback...



Singurul alt rogue game "terminat" de mine a fost Hades ( un singur escape la activ) care desi are save and quit parca a fost mai greu decat Returnal. Deci nu sunt bun la jocurile de genul dar pe langa skill parca iti trebuie si putin noroc sa iti pice intr-un run arme bune , pasive bune , obiecte etc.

De la Biome 4 recomand Elecrtropylon Driver ( cu tendripol ,finisher ,obolite extractor) just shoot cu damage over time and dodge , astronautul e must have , mai e un obiect care iti da sanatate in timp ce faci damage /adrenaline level , sa cresti cat mai mult health-ul , dupa tot ce tine de protection, weapon damage trebuie strans, parazitul care iti da 25% sanse sa iti ramana un consumabil si neaparat sa ai niste health consumables pt bossi de rezerva . Cu setup-ul asta am reusit ieri intr-un run sa fac Biome 4 , 5 si 6 si sa termin jocul. Dupa un cutscene si credits am ramas nedumerit si am cautat pe google sa aflu ca


Deci la cat de mult stai si joci la Returnal (32h la activ ) eu zic ca merita 369 RON ( offtopic : cred ca a fost la precomanda chiar la 299 RON la jocurinoi - desi evit magazinul asta dupa ce am vazut ca toate jocurile de la ei au coperti in italiana sau alte limbi )