@Raf Eu incerc sa spun altfel, e penurie, Nvidia va forta sa vanda ce are mai scump (deci va produce GPU-uri cu chipurile cele mai scumpe la greu) nu are interes sa scoata nici o placa mai jos de 3090 ... sa nu uitam ca in afara de modelul "founders" nu exista nici un 3090 la 1500$ (pretul MSRP) cam toti producatorii se invart pe la 1650 - 1800 (unii sarind si de 2000$)

Faptul ca se produc modele inferioare este legat de calitatea fab-ului .. si e un argument foarte corect, insa e putin probabil ca fab-urile alea sa fie afecatate atat de putin (practic 3080ti are foarte putine cuda cores in minus 256 la peste 10200 ... si aceelasi numar ENORM de tranzistori)

Eu am 2 teorii:
1. sunt aproape convins ca Nvidia vrea sa "para" ca e in tabara gamerilor ... adica "domne blocam crypto" si facem un GPU aproape la fel de puternica ca 3090 (asociata cu seria "Titan"/crema cremelor, care este insa o serie dubioasa struto-camila intre segmentul "pro"sumer si super high end "gamer" si care culmea e deviata din seria "Titanium" adica Ti) la un pret cu 20% mai mic
2. e foarte posibil ca miscarea lor sa previna un declin al crypto miningului (de fapt asta chiar se intampla) si Nvidia stie ca lumea nu va mai da 2000+ $ pe o placa video si are nevoie sa suga acei 1200-1300$

In orice caz .. vremuri destul de negre pentru gameri ...