O sa fie foarte greu daca te duci din 1 in 3 direct si o sa patesti ca mine.

Uite cum am facut eu cand am simtit ca ma apuca nebunia:

1. Doar in acest prim pas -> speedrun din Biome 1 in Biome 3. Nu omori nimic nu faci nimic, fugi direct la portalul catre Biome 3.
Aici am facut speedrun efectiv pana am coborat podul. Nu stiu daca e nevoie sa te duci la boss sau nu, dar eu m-am dus (am murit instant) si podul a ramas forever activat, nu a mai fost nevoie sa mai urc in turn niciodata.
Daca dai podul jos, omoara-te repede ca sa incepi pasul 2 care este foarte important.

2. Preparation pentru biome 3+ Nemesis:
-am completat tot Biome 1 pana cand am avut obolites pentru: Healing mare (150) + 25% health upgrade (325) + eventual Astro daca pica.
-am mers in Biome 2 si jucat doar putin pana cand am avut suficienti obolites pentru: Healing mare (150) + 25% health upgrade (325).
-cu 4 Healing items pe mine (2 mari si 2 mici ca la inceput de Biome 3 iti mai da unul gratis), am terminat acum preps pentru Biome 3.

3. Cu weapon proficiency 9 default esti foarte slab, nu prea dai damage deloc la boss.
Eu am jucat la inceput de Biome 3 pana am facut proficiency 10. Se face relativ usor daca ii cureti pe toti aia de la inceput pana in pod.
Cu weapon proficiency 10, te duci acum la unul dintre chesturile de la inceput de Biome (sunt vreo 3). Eu personal n-am putut da damage serios la boss decat cu Rocket Launcherul, asa ca daca vezi unul si este de level 10 ia-l cu ochii inchisi. Al meu avea 4 bobite din alea la Bonus Damage, which is enough, il topesti efectiv pe Nemesis ca pe unt.

4. Odata ce ai arma de level 10, 4 healing items pe tine si 150% Health, esti gata de boss (evident ca si fara daca esti foarte bun, dar in cazul meu nu..).
Apoi, odata ce am trecut podul, mie mi-a luat efectiv 15 minute sa trec de lasere si sa ajung la boss.
I can't stress enough cat de important este sa faci health management corect la sectiunea asta. Aici cred ca am pierdut cate 2 healing items de 50 de ori, fie ca ma lua un laser, fie o testoasa din aia nenorocita, fie o drona, fie cadeam ca un bou de emotii... etc.
Cand ai trecut de ultimul laser/grapple, o sa ai fie o camera cu teleport (ideal), fie niste scari nenorocite. Either way, fugi de mananci pamantul nu stai nici o secunda in camera (sau pe scari) aia cu multi inamici ca te termina acolo imediat.

5. Ai ajuns la boss. Dupa putin practice fazele 1 si 2 devin banale. Ideal este sa pierzi maxim 1 healing mic aici, sau deloc.
Faza 3:
Aici, singura chestie care a functionat la mine ca sa nu ma distruga cu laserele alea a fost sa ma duc foarte agresiv pe platformele din fata si acolo sa numar cu voce tare urmatoarea secventa:
Shoot pana la active reload -> numar 1-2-3 -> dodge -> grapple de alta platforma stanga/dreapta-> Shoot -> numar 1-2-3 -> grapple again. Rinse and repeat.
For real, daca iti faci timing corect 1-2-3 intre shoot/dodge/grapple devine super ok si faza asta. Nu pierde timp sa tragi in el de la distanta, ia prea putin damage, fa rush catre el din platforma in platforma dupa ce te arunca in spate cat poti de repede ca sa ii dai damage de aproape.

Adunat la toate astea, daca gasesti un parazit care sa-ti dea bonus damage sau protection esti golden.

Eu iti spun, am incercat sa fac speedrun in Biome 3 pana am ajuns in pragul disperarii (as you all know..). Foarte tarziu am realizat ca nu se poate decat batraneste pas cu pas si cu mult preparation inainte.