Single post: Nvidia GeForce RTX 3050 / Ti, 3060 / Ti, 3070 / Ti, 3080 / Ti, 3090 / Ti

  1. #174 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Ohoo, a mai aparut si un STRIX! 15.000 lei, FFS...

    Da JohnnyUSA, e un cumul de factori care a dus la toata nebunia asta. Si daca n-ar fi fost afectate si consolele (totusi, atat PS5-ul sau XSX-ul il gasesti la pret dublu), as fi zis ca acum era momentul perfect al consolelor. Sper ca anul acesta sa se calmeze situatia, pt. ca nu mi se pare normal ca o placa video bunicica sa fie un lux. Nu m-ar fi deranjat daca se aplica un 2x sau 3x price-ul dar doar la modelul de top (gen 3090) - pentru ca oricum, cine isi permitea si inainte, si-o permite si acum. Dar atata timp cat afecteaza si un 3070, devine enervant.

    Uite eu de exp. nu am fost magar. Am dat vreo 3500 lei pe 3070-ul meu (pe un Asus), si la un moment dat mi s-au oferit 6500 lei pe placa. Pur si simplu m-am simtit ca un samsar, si am refuzat. Chiar daca ma joc destul de putin pe PC, nu mi s-a parut corect. Insa pentru multi, asta deja pare a fi "afacerea vietii". Sa vanda la pret dublu, triplu daca e posibil. Pe sistemul "nu e prost cel care cere, ci cel care da" - insa, aici intervin cei care fac mining, unde atat timp cat isi scot banii, nici nu conteaza daca e de 3x mai scumpa placa... Si uite asa, o sa o luam razna.
    Attached Images Attached Images 2021-06-09_173159.png