Revin cu cateva completari.

Returnal a fost jocul care a trezit in mine cele mai amestecate sentimente de furie cu bucurie, de anxietate cu euforie, deznadejde urmata apoi de infuzie de adrenalina.
Am crezut de mai multe ori ca am sa renunt pentru ca timpul meu asa cum este el structurat in acest moment nu mi-ar fi permis sa termin Returnal, a fost nevoie de cateva zile de concediu si nopti nedormite (care au meritat 200%).

In momentul in care mi s-a corupt salvarea ma pregateam sa arunc discul, eram si intr-un moment in care nu credeam ca pot trece de Biome 3... dupa care jocul mi-a pus mana pe umar si a zis 'daca tu nu ma vrei eu te vreau' si in 2 zile nu doar ca trecusem de Biome 3 (din nou), ci eram deja in Biome 5.
Atunci am stiut ca pot, chiar daca nu mai am reflexele si rabdarea de la 20 de ani, acest joc merita cateva doze de Fasconal.

Ce a reusit sa scoata acest joc din mine este acel demon al repetitivitatii. Pana la Returnal uram cu sange sa rejoc fie si doar un checkpoint, acum cred ca am jucat Biome 1 si 4 (farm spots) de 450 de ori si spre final I was enjoying it.
Este incredibil cum acest joc te face sa crezi ca esti in control pana cand iti da un capac dupa ceafa de genul.. run perfect si iti da un miniboss in locked room si in 1 minut se destrama tot. Valabil si vice versa, am avut run-uri in care eram slab tare, viata putina si nici o sansa la orizont si baaaam, o camera din aia optionala cu healing table/device, 200 Obolites si eventual si un parazit bun.

Dpdv tehnic, Biome 1,4 si 6 arata foarte bine. Nu inteleg stilul ales in 2 si 3 dar anyway, jocul mi-a placut foarte mult si la capitolul asta.
Doamne, cum se misca parazitii aia pe costum..
Regret ca nu am avut niste casti mai calitative, poate il voi relua candva pentru sunet.

Overall, Returnal va ramane pentru mine unul dintre jocurile de referinta ale vietii mele alaturi de Half Life, Quake 3, Skyrim, Red Dead Redemption, Halo, God of War, Gears of War 1, Witcher 3...
Nu doar ca nu-l voi uita niciodata ci l-as impune ca seminar despre cum se face un joc bun.
Singurul lucru pe care Housemarque ar trebui sa il 'repare' cumva este imposibilitatea salvarii.. nu toata lumea isi poate lua concediu pentru Returnal cum am facut eu si este incorect fata de foarte multi oameni care ar merita sa se bucure de aceasta capodopera.

Boss Ranking (1=hardest, 5=easiest):
1. Nemesis
2. Phrike
3. Ophion
4. Ixion
5. Hyperion

Biomes Ranking (1=hardest, 5=easiest):
1. Biome 3
2. Biome 5
3. Biome 6
4. Biome 2
5. Biome 1
6. Biome 4

Am sa las aici si rezultatul muncii mele, mi-ar placea sa vad mai multe filme si de la voi, pentru ca fiecare victorie este a naibii de muncita: