Imi dau si eu cu parerea: ma joc destul de mult, as zice cateva ore bune pe zi. Majoritatea jocurilor le termin peste weekend si mi le cumpar cat pot de repede. Cand stau dupa jocuri noi mai bag cate un grind in online. Cred ca sunt oaresicum in definitia fiecaruia de gamer; casual sau nu, fiecare cum considera. Astea fiind spuse, nu cred ca merit un ps5 mai mult decat un pustan de 7 ani care se joaca minecraft. Nu mi se pare normal sa se cumpere ps5 pe baza de psn achievements ci pe principiul 'primul venit, primul servit'. Eu mi l-am dorit foarte mult asa ca am stat cu orele dupa precomanda si am fost norocos. Acum daca il lua altul inaintea mea, chiar daca ajungea sa stranga praf sau era folosit doar pentru fifa si 'getea', asta e. Am avut sanse egale sa il luam. Asta conteaza pentru mine.
Cand au auzit cei din familie ca am prins o consola noua, m-au rugat sa le iau si lor. Am stat din nou la panda si am reusit sa mai cumpar o data. Am urmarit magazinele principale, am folosit aplicatii de stoc si am avut cardul pregatit. In cele din urma, am cumparat in total 4 console pentru family(3) & co (1). Am practic cam tot ce putea vinde Sony: 2 console in casa, 3 manete, charging station, casti pulse3d. Cine isi dorea cu adevarat putea sa prinda stoc. Nu consider nicio secunda ca altul e mai indreptatit ca si mine sa cumpere consola sau ca eu am fost nedreptatit. Nu mi s-a cerut carnetul de partid, numarul de ore jucate, n-am fost intrebat daca am de gand sa le vand mai departe sau sa le dau. Din punctul asta de vedere, vanzarea s-a facut ok. Se putea mai bine? Da, dar se putea si mult mai rau. Puteau, de exemplu, sa vanda intai celor cu vechimea cea mai mare in sistemul PS, avand prioritate cei ce au contul de la ps1