Am jucat aseara vreo 3 ore, ca prima impresie pot sa spun ca e fain. La un momentdat am zis ca mai joc juma' de ora si ma culc dar a trecut 1h jumatate. Sunt niste chestii care mi-au sarit in ochi de la inceput si anume tranzitiile intre cut scenes si gameplay care mi-au adus aminte de days gone. Dupa ce am vazut in alte jocuri ca trecerea se poate face seamless, pentru mine a devenit un must have. Pe langa asta ma deranjeaza cumva ca la unele chestii trebuie sa apas R2 desi ar fi functionat foarte bine si cu X. Desi am un tv full hd, il joc pe resolution mode, se vede mai bine cu supersampling. Cu toate astea tind sa cred ca la jocurile de genul asta cu parrying, cel mai bine functioneaza in 60 de frame uri pentru ca uneori am senzatia ca nu functioneaza block ul cand vreau eu si stance-urile alea pot fi tricky. De asemenea, mi se pare ca vremea se schimba prea brusc.

Am avut deja vreo 3 random encounters. Imi place cum se simte sabia, e destul de visceral. Mi-a placut ca m-a facut sa umblu de nebun pe harta fara un scop anume, ulterior urmarind golden birds si vulpi. M-am simtit ca un copil ademenit cu dulciuri si am intrat in jocul asta. Cumva mi-a stimulat curiozitatea si simtul explorarii. Am auzit cateva soundtrack uri foarte faine. Directia artistica e superba. Mi s-a parut foarte misto la inceput sa-l joc cu voice actingul in japoneza dar ulterior am renuntat, avand astigmatism ma obosea sa urmaresc subtitrarile din cauza contrastului de alb. Iar aia vorbeau prea repede. Personal nu-mi plac deloc jocurile asiatice dar asta privit ca un pachet intreg, atat cat l-am explorat cred ca a fost foarte bine impachetat pentru a fi atragator (comercial) pentru cei care nu sunt fani. Momentan sunt incantat de joc, sunt dornic sa ma pierd in harta, sper doar sa nu-mi pierd interesul prea rapid.

---------- Post added 30-06-2021 at 15:17 ----------

PS: am o mica nelamurire. Cand folosesc triunghi pentru stance, trebuie sa-l tin apasat pana isi incepe singur animatia (dureaza prea mult si fug inamicii) sau e de ajuns sa tin apasat putin pana isi ia pozitia? am vazut ca functioneaza in ambele variante si abia dupa ce m-am chinuit putin mi-am dat seama ca merge si cu apasare mai scurta pe buton dar nu stiu daca e corect sau are acelasi efect.

---------- Post added 30-06-2021 at 15:50 ----------

PS2: Am inteles ca folosind resolve pot face special attacks. Care sunt alea? le deblochez mai tarziu sau cum?

---------- Post added 30-06-2021 at 16:50 ----------

Scuze daca fac spam sau incalc vreo regula, dar mi-a placut clipul asta: