Am terminat povestea principala. Si am sa vorbesc despre fiecare final in parte.

1. Finalul Isu - mi-a placut foarte tare, parca un final similar cu cel din Cyberpunk 2077, doar ca mult mai frumos.

2. Finalul modern - execrabil

3. Finalul istoric - mediocru.

4. Finalul Mitologic


---------- Post added 21-07-2021 at 19:09 ----------

Am inceput acum sa caut armura lui Thor si le-am omorat pe primele surori ale lui Lerion.
Dar la a treia.........m-au apucat dracii si am folosit iar trainer. De 5 ori am incercat si pe easy, dar la a sasea oara am folosit trainer (pentru ca nu vreau sa fac o criza de nervi si nu e bine pentru sanatate, si pentru ca timpul meu liber e limitat si pretios), mai ales ca e dificil de jucat pe tastatura, chiar si aia mecanica. Nu-mi raspunde comanda la "parry" si bossul se misca repede. Sa joc jocul pe PC si sa cumpar controller mi se pare o tampenie.

Serios, Ubisoft, daca va mai scoate vreodata un AC single-player, ar trebui sa se opreasca cu RPG-zarea francizei .

Mi-e dor de luptele clasice din saga lui Desmond, de asasinarile stealth, cand foloseai doar hidden-blade, de luptele finale care erau chiar distractive, dar mai ales finalurile din AC Revelations si AC 3 care aveau cutscene-uri spectaculoase (cu toate ca ma enervau cateodata QTE-urile, dar imi placea) si cand nu exista alegerea nivelului de dificultate (iarasi o tampenie pentru ca intr-un joc, dificultatea nu ar trebui sa se reduca la prelungirea vietii inamicilor, ci ca la Hitman unde sporesti inteligenta artificiala a inamicilor precum capacitatea de a te depista mai repede, de a folosi mai multe abilitati). Luptele finale cu inamici care au bara sunt de domeniul trecutului, de 1990-2000-ish. VREAU CEVA NOU! Sau macar sa fie spectaculos precum luptele cu bosii din God of War, fara bare de 2000 toamna, fara sa fii limitat pe un cerc si sa te tot rotesti. Sau sa se revina la origini.
Mi-e dor de vechiul Assassin's Creed cand nu incerca sa imite Witcher si Dark Souls.

O fi tare sa te bati cu sabia si scutul, dar nu intr-un joc care are "Assassin" in titlu. Cred ca e pentru a XXXX-a oara cand repet ca ultimele trei titluri n-au nicio treaba cu conceptul de baza al francizei.


Origins poate ca s-a straduit sa prezinte originile crezului si fratiei asasinilor.
Dar in Odyssey esti un spartan (care nici macar nu foloseste scutul, ceea ce e aiurea), iar in Valhalla esti un razboinic hardcore care foloseste hidden-blade-ul ca pe o arma secundara cand se furiseaza.

Ce ma enerveaza si mai tare e ca amesteca istoria cu mitologia si cu SF, de iese un ciolobot.

Esti un razboinic cu arme si echipament specifice perioadei, dar te bati cu monstrii mitologici . Pai in Witcher si Dark Souls macar ai armuri magice , arme speciale si potiuni + VRAJI.
Ori eu nu inteleg de ce naiba ar trebui un razboinic viking sa se bata cu monstrii mitologici. Sau de ce ar trebui sa mai aiba hidden-blade si sa se furizeze prin tufisuri. Sau de ce ca asasin trebuia sa te bati ca un razboinic cu toti soldatii in armura dupa asasinare cum se intampla in vechile titluri , ca si astea aveau probleme.
Apoi stai si cauti temple si artefacte SF si afli ca toata magia e cauzata de tehnologiile unei civilizatii precursoare.

---------- Post added 21-07-2021 at 22:42 ----------

Damnit