Quote Originally Posted by dark18 View Post
Nu stiu daca acelea sunt cele mai potrivite top 10 instrumente accesibile publicului larg in 2030.
Anul 2030 este prea aproape ca sa se faca o astfel de predictie.
Mai degraba anul 2050 ar fi anul in care toti vor depinde 80% de tehnologie, dar depinde ce fel de tehnologie... Una de uz zilnc, una sociala sau una profesionala? Cu ce produse, instrumente, nu stiu sa zic, pentru ca nu ma gandesc la viitorul din punct de vedere tehnologic, ci la un viitor mai in siguranta si mai compatibil cu viata umana pentru generatiile urmatoare, macar sa aiba resursele pe care le avem noi in prezent.
Noi suntem trecatori prin viata si trebuie sa ne bucuram de ea si sa o luam ca atare. Si totodata sa procream alti pui de oameni.

De ce sunt persoane care vor sa fie intotdeauna "in fata" celuilalt si sa creez produse si sa fie vazute bine de restul lumii? Asa se creaza concurenta, si automat vor exista prea multe produse astfel incat intr-un viitor ceva mai indepartat sa exista orase distopice, un amalgam de produse, instrumente si tehnologii foarte evoluate. Iar populatia se va satura de aceste lucruri noi, inovatoare si le va considera ca pe niste lucruri uzuale, comune si va uita de ce este cel mai important, casa (Terra) in care locuiesc.
E ca si cum, tu, stai intr-o casa cu peretii crapati, tavanul crapat si in loc sa te ocupi de locuinta astfel incat sa nu se prabuseasca peste tine, nu iti pasa si iti vezi de lucrurile tale mai "importante", pana intr-o zi cand nu mai existi, din cauza ca tavanul s-a prabusit si odata cu el si casa...
Cam asa se va intampla si cu Pamantul... Poate nu in 2050, 2100, dar in cateva sute de ani nu va mai exista viata, datorita nepasarii a celor din prezent si poate a celor din viitor.

Sa nu mai spun de faptul ca eu traiesc prezentul si nu viitorul.
De ce as folosi eu unul din produsele expuse in top 10, daca nu am nevoie si stiu ca ma pot descurca fara ele.
De exemplu, as alege smartwatch-ul doar ca pe un moft. Am avut in trecut, dar l-am vandut. De ce? Incepusem sa renunt la el si ocupa spatiu in noptiera degeaba. Lucrurile ce se pot face utilizand ceasul inteligent, se pot face cu usurinta cu telefonul.

In privinta distrugerii ecosistemului si disparitiei vietii, nu cred ca mai putem face ceva. Efectele sunt ireversibile, chiar si daca ne-am opri acum, am interzice de tot orice este electric sau provenit din combustibili fosili si ne-am apuca sa traim ca in evul mediu.
Daca voiam sa salvam ecosistemul, trebuia sa ne fi oprit cu poluarea inca din anii 50-70', sau inca de cand acel computer de la MIT ne-a avertizat ca in 2040 civilizatia moderna se va prabusi din cauza nesustenabilitatii si poluarii. Din contra, nu a luat nimeni in seama avertismentele. Efectele poluarii se simt deja din plin acum. Toate astea se vor accentua tot mai mult in urmatorii ani. Si nu poluarea e cea mai mare amenintare ca putem trece si peste schimbarile climatice daca ne adaptam.
E exact cum spui tu: multi sunt mai preocupati sa-si cumpere ultimul racnet de telefon decat sa-si "zugraveasca" casa. Vorbesc la figurat, dar si la propriu.
Vezi ce proiecte infrastructurale majore faceau America cand era condusa de conservatori sau Rusia cand era condusa de comunisti. Prioritatile erau sanatatea, educatia, curatenia, cultura, infrastructura, acum prioritatile sunt like-urile la pozele cu pisici, meme-urile, jocurile, haleala si clubareala, adica consumerismul corporatist de prost gust. De cand s-a terminat razboiul rece si amenintarea nucleara, nu mai exista competitia care era odata (doar China mai exceleaza si de aia tinde sa devina noua putere globala). Din 1989 zici ca traim intr-o idiocratie penala unde totul s-a degradat : cultura, societatea, presa, educatia, pana si religia care candva era un indrumator moral, acum toti se gandesc numai la profit.
Secolul 20 se lauda cu niste inventii masive, si asta din cauza razboaielor. Acum vezi ca se tot recicleaza si reinventeaza modele de telefoane si drone, care erau inventate din secolul 20 de armata americana.

Prostia o sa ne distruga cel mai tare.
Nu mai exista cale de intoarcere, si asa cum ai zis si tu ca trebuie sa luam viata ca atare, se pare ca specia umana va fi doar una din cele 15-20 de specii humanoide disparute in ultimii 2 milioane de ani. Si multe alte specii de reptile si mamifere care au existat in ultimii 300 milioane de ani care au disparut. Ce ne face diferiti pe noi Homo Sapiens de restul e ca noi singuri ne-am provocat extinctia. Planeta isi va reveni, iar capitolul Antropocenului nu face nici macar o secunda daca toata istoria planetei ar fi curpinsa intr-un ceas. Peste 10 milioane de ani probabil ca vor aparea o specie umanoida mai inteligenta si mai inteleapta, poate mai capabila sa se extinda in sistemul solar.



Eu sunt deja resemnat cu ideea si traiesc dupa principiul "dupa mine, potopul" pentru ca nu doresc sa fac un copil si sa-l cresc in asemenea conditii la cat s-au scumpit costurile pentru intretinerea si cresterea unui copil , plus datorita politicilor din ultima vreme care ne incurajeaza sa fim tot mai egoisti, emancipati de traditionalism si tot mai individualisti. Plus ca suntem deja cam multi - 8 miliarde.
Am invatat sa traiesc viata ca atare, fara sa ma gandesc la nepoti si urmasi de peste 100 ani.
Asa ca, sa ne bucuram de astia 100-200 ani care ne-au mai ramas

---------- Post added 22-07-2021 at 01:34 ----------

Legat de explorarea spatiala si colonizarea altor planete, nu vom reusi.
Si poate ca ar fi mai bine asa. Nu cred ca vrei sa devenim o specie care sa distruga si alte planete.