Ideal ar fi sa nu mai existe deloc glume si limbaj grobian la locul de munca, de nicio natura. Nici macar in pauza de masa atata vreme cat esti in interiorul companiei si in timpul programului.
Nimeni n-ar trebui sa mai aiba dreptul sa te faca "prost" , "autist", "tampit", "idiot" pentru ca ai comis o greseala. Numai superiorul ar trebui sa-ti comunice nivelul de performanta si sa decida pe limbaj amiabil daca mai esti capabil sa muncesti sau daca iti inceteaza contractul. Dar am vazut jigniri si glume cu aluzii la inteligenta altora in companiile in care am muncit chiar din partea superiorilor. Am vazut leazi care jigneau colegi si amenintau cu "moartea" (folosind expresia "ba, te omor daca mai gresesti" la figurat vorbind).


La supermarkete si fast-fooduri, cand merg, mai vad o angajata tipand isteric si injurand alti angajati, facandu-i "retardati", "handicapati", "fatalai". O vad pe managerul de acolo si nu face nimic in privinta ei.
Vad ca angajata respectiva munceste, ii corecteaza pe colegii incepatori, dar problema e ca o face prin tipete si injuraturi. Nu conteaza ce nivel de performanta are, trebuia sanctionata cu taierea salariului sau chiar concediata pentru ca strica reputatia companiei.