Quote Originally Posted by MonkY View Post
Cei care exagerati pe-aici ca nu conteaza rezolutia pe un portabil cand vine vorba de jocuri de PC, este foarte clar pentru mine ca nici nu ati incercat vreodata. Dupa ce veti testa, veniti aici si laudati jucaria... pana atunci, sunt doar vorbe in vant. Eu vorbesc in cunostinta de cauza (ce-i drept, nu am testat pe Steam Deck, dar principiul e acelasi). Majoritatea jocurilor sunt imposibil de jucat in 7" (nu au fost gandite pentru ceva asa mic) si unele chiar si pe 11", la unele nu poti citi textul nici cu lupa (succes la RPG-uri!), la altele datorita rezolutiei poti sa joci si cu mama calitatii setata la maxim, ca tot o varza iese (jocurile de Switch o sa vi se para super misto prin comparatie). Nu mai vorbim ca o foarte mare parte din jocurile de pe Steam nici macar nu au suport pt. gamepad. Deci la acelea stiti ca veti da skip din start, da? Sau sa vedeti ce fun e cand in mijlocul jocului vi se cere sa apasati F5 sau mai stiu eu ce tasta... ca nah, nu s-a chinuit nimeni sa patchuiasca pentru control pe gamepad. And so on... dar oricum nu are rost, am inteles ca e "godly pc console in 720p", so it is what it is.

@MRC: Asta cu "nici nu mai imi trebuie PS5" a fost chiar funny. E ca si cand ai compara mere cu... cozonaci.

@Papillon: Nu am testat jucaria aceea, e doar ultima aparuta pe piata (de-abia a fost crowdfunded). Chinezaria pe care o aveam eu tinea cam 5-6 ore bateria in jocuri, in 1080p. Dar asta era acum vreo 3 ani, se presupunea ca am mai evoluat de-atunci. E bine ca am "evoluat" spre 720p.

Ce mi se pare mie funny, ca majoritatea celor care acum lauda Steam Deck-ul cu al sau 720p, pana acum faceau misto de Switch. Oh, the irony!
Ai dreptate dar printr-o rezolutie marita o sa scadă foarte mult autonomia și performanțele grafice, detalii, FPS-uri.
Pe o consola portabila tot timpul o sa sacrifici partea grafica foarte mult.

Eu nu sunt atras de console portabile pentru ca nu vreau sa sacrific partea grafica și nu am nevoie de jocuri “on te go” pentru asta pot sa ma joc un puzzle pe telefon dacă vreau ceva dar prefer calitatea și imersiunea de acasă PC sau console.