Mai stiti cand John Gavin de la Bend Studio a zis "If You Love a Game Buy It At F***ing Full Price" ?
In momentul de fata Sony merita exact opusul. S-au culcat pe laurii generatiei PS4, unde totul a functionat perfect. Am avut cei mai buni ani ai Sony. Exclusivitati, un PS4 care a dat clasa Xbox One in orice clasament, o comunitate grozava, etc.

Apoi au plecat Shuhei Yoshida si Shawn Layden, a venit Hermen Hulst, si Sony au intrat pe o panta descendenta, ahtiati dupa profit inainte de orice.

- a inceput cu consola, sub XSX ca specificatii, desi hype-ul era imens, dar am acceptat usor asta, pt. ca Sony
- "we believe in generations" ca la scurt timp dupa sa anunti ca de fapt vor fi cross gen
- disparitia jocurilor PS Exclusive (vor fi timed exclusive), motivul principal pentru care multi alegeau PS in detrimentul PC-ului
- inchiderea Japan Studio
- pretul marit pentru jocurile "next-gen", plus inca un adaos de pret in zona euro
- upgrade la "next-gen" pe bani, de cele mai multe ori nejustificat (ex: Ghost of Tsushima)
- cost cutting la noua revizie PS5
- sir de amanari la titlurile 1st party
- relansari ale acelorasi jocuri, chipurile Director's Cut, pt. alt cash grab
- un PS Plus cu jocuri din ce in ce mai slabe
- lipsa unui raspuns la Xbox Game Pass


Tocmai din motivele astea eu nu ma grabesc sa fac preorder si nici sa le cumpar HFW la pret intreg.
Din fericire suntem abia in primul an de PS5. Inca mai au timp sa se trezeasca din betia succesului.