Intradevar, solutia cam asta ar fi. Dar si acolo e la ghici din ce am citit si pe forumurile din strainatate. Ori iti inlocuieste consola, caz in care daca esti ghinionist vei primi alta cu aceleasi "zgomote" sau mai rau, ori ai noroc si vei avea consola silentioasa, sau mai e cazul in care vei primi consola ta inapoi. Nu stiu cat considera SONY defect faptul ca ai prins varianta cu ventilatorul mai galagios sau ca are Coil Whine. Parerile sunt impartite. Ideea e ca sunt persoane care au primit consola silentioasa si dupa cateva saptamani/luni au inceput "zgomotele".

---------- Post added 06-09-2021 at 08:13 ----------

Asa ma bate si pe mine un gand sa-l trimit in garantie dar sincer nu in momentul asta. Am garantie 2 ani cu posibilitate de prelungire inca 2. Sper eu ca in 2 ani stocurile sa se stabilizeze destul de mult, problemele sa dispara si apoi probabil voi face o incercare si-l voi trimite in service. Asta daca in timpul asta ramane doar la nivelul de zgomot pe care il are acum si daca nu apar alte probleme "gen rebuild-uri, artefacte pe ecran si alte nebuneli"