Funny, eu care nu imi iau PS5 acum, ci astept PS5 Slim (poate chiar Pro) am fost mai impresionat de prezentarea lor decat voi care aveti consola deja.
M-am invatat sa am asteptari temperate, altfel as fi dezamagit non-stop (in multe lucruri), nu doar jocuri.

Da, e adevarat, faptul ca inca fac jocuri cross-gen este un mare dezavantaj pt PS5, dar sa fim si sinceri: HZD, GoW si Spiderman pe PS4 deja erau aproape fotorealiste (chiar si fara ray tracing). Este cam greu sa ai un salt imens de la asa calitate pe PS4 la corss-gen pe PS5. Ceea ce o sa dovedeasca review-urile si testele side-by-side ca diferente, vor fi: 60 fps, rezolutie mai mare, texturi mai bune, densitate un pic mai mare in lumea jocului si efecte de particule mai multe si imbunatatite, plus loading foarte rapid (sau instant).
Eu zic ca pt cross-gen, aceastea sunt destule imbunatatiri. Ce e mai important e story-ul si gameplay-ul.

Acum despre cele next gen, adica current gen, exclusive PS5:

Spiderman 2 - aproape sigur va fi PS5 only in 2023 (deci nu e cross-gen) si considerand cele 2 dinainte si R&C RA, Insomniac cred ca a ajuns numarul 1 PS Studio acum. N-am nici o indoiala ca jocul va fi bun si va arata beton.

Wolverine - e o super bomba, avand in vedere ca tot Insomniac il face, iarasi nu am emotii, de nici un fel. Va fi PS5 exclsuive (nu cross-gen) si probabil va arata mai bine decat toate pe cand va aparea in 2024/2025. Pana atunci au timp sa descopere totul despre PS5 (Geometry Engine si restu) si sa faca ceva spectaculos cu jocul acesta.

GoWR - Cum am zis mai sus, era deja super tare pe PS4, va fi un pic mai bun la toate capitolele pe PS5, fara sa revolutioneze pt ca e cross-gen. Nici o problema pt mine, insa story si gamplay trebuie sa fie de 10.

GT7 - il astept de vreo 7 ani. Deocamdata ce am vazut nu ma dezamageste deloc, chiar daca e cross-gen. Poate alte racing games vor arata mai bine pe o parte sau alta (desi ma indoiesc, am preferat lighting-ul de la GT vs altele every time), faptul este ca datorita lui Yamauchi, GT are o calitate speciala, atentie la detalii, finete si clasa care nu am intalnit-o in nici un racing game/sim (le-am jucat pe toate pe PC si PS). Vb despre feelingul care il ai cand joci GT, nu neaparat ca Assetto Corsa are fizica mai buna sau chestii de genul acesta. Acel feeling e unic pt Gran Turismo si din tot ce am vazut pana acum este si in GT7.

KOTOR - cea mai mare bomba. Stiu ca a fost doar un teaser CGI, dar daca se tin de cuvant cu acest Remake, ca vor sa-i faca dreptate originalului (vezi PS blog), va fi incredibil. KOTOR pt cei old school (PC gameri) e considerat unul din cele mai bune RPGs of all time, plus ca e Star Wars. Pe cand va fi lansat jocul (2024-2025+?) cu siguranta va arata impresionant.

Personal, mi-au placut si Forspoken si Project EVE, deci considerand cele de mai sus am avut multe motive sa consider show-ul un succes. Au fost destule parti pozitive, ca sa nu mai conteze cele negative.

Inca un lucru important: Sony are in lucru peste 25 de jocuri acum, sunt destule pe care nu le stim deloc, nici macar numele. Unele le "stim" din leak-uri (MGS, Silent Hill, Bloodborne Remaster/Remake). Fiti siguri ca Sony mai are multe de aratat, mai are asi in maneca si daca leakerii au dreptate, va mai fi un show prin decembrie.


Oricum 2022 se anunta un an mult mai plin de... de toate, fata de 2021. Pt mine in 2022 nu apar doar o gramada de jocuri + PS5 Slim, dar si Intel Arc GPUs, nvidia & AMD next gen GPUs and Intel and AMD next gen CPUs (fara sa includ Alder Lake si Zen3+).