JohnnyUSA: eu nu inteleg. Daca te-a sictirit conferinta, daca te dezgusta prezentarile stil Apple (asa au fost dintotdeauna), daca nu ti se pare nimic inovativ, nu faci poze, nu faci filmari, nu te joci, bateria e execrabila... de ce Dzeu mai iti cumperi un nou iPhone? Esti masochist?

Cat despre baterie, eu sunt extrem de multumit de 12 Pro Max (actually is one of the best), iar bigger battery la 13 Pro Max nu are cum sa strice. Also, eu sunt socat de faptul ca acesta este primul meu telefon (12 Pro Max-ul), care dupa un an de folosire are 100% battery health. Practic il vand ca nou!

razvanrazy: eu nu m-am referit la nimeni altcineva, daca sa-si faca upgrade sau nu, decat la mine. Cat despre faptul ca tie nu-ti pasa despre ceramic shield sau surgical grade stainless steel, mi se pare si normal, daca inca esti pe iPhone X. Insa mie imi pasa, pentru ca eu cand vand telefonul, vreau sa arate CA NOU. Iar chestiile astea anti-scratches, better coating & stuff like that, chiar fac diferenta. Anul trecut cel caruia i-am dat telefonul (cu cutie si absolut toate accesoriile neatinse - i hate white thingies anyway), a zis ca l-a luat si l-a verificat pe toate partile, dupa care m-a intrebat "auzi, asta sigur nu e nou nout? Tu chiar l-ai folosit un an?". Si atentie, eu nu folosesc FOLIE (le urasc), ba chiar trebuie tinut cont ca stau la tara, si nu ma sfiesc sa iau telefonul cu mine pe la muncile "agricole"... Valabil si la Apple Watch, unde eu inca ma mir ca am zero scratches. Mai ales ca la Apple Watch, chiar am simtit pe pielea mea ce super lovituri si-a luat, sau cum am zgariat cu diverse ecranul din neatentie.

Cat despre HDR, e bine ca avem 10.000 de discutii pe forum despre cum sa activam HDR-ul si avantajele sale, dupa care ne intrebam la ce mama naibii are rost sa filmam cu HDR... Cu ProRes-ul nu stiu cum e, dar banuiesc ca daca chiar vrei sa filmezi cinematic mode in 4K, nu prea ai ce face cu 128GB. Nici nu vreau sa ma gandesc ce dimensiuni au filmelele acelea (care aproape sigur sunt de fapt cel putin 3 filmari simultane, cu toate camerele. Plus extra depth infos, LiDAR and stuff). Eu oricum anul acesta imi iau de 512GB, nu mai ma cacai cu 256...

Cu camera bump, sunt de acord. Nici mie nu-mi place la ce turnulete au ajuns. Dar stii ce? Imi iubesc atat de mult back coverul de piele, incat si daca ar fi fost zero camera bumps, eu tot i-as pune husa lor originala de piele. Cu care, acele bumps sunt fix zero. Ba chiar camerele sunt mai jos decat marginea husei, pentru o protectie mai buna. So...