JohnnyUSA: man, ca sa vezi si cum e in tabara cealalta. Dupa ce am avut diverse de la diversi (Samsung, Nokia, LG, etc.), am zis ca "bai gata, imi iau o tableta Google, ca sa am si eu update-uri mai multe, sa fiu cu toate cele la zi, sa nu mai stau dupa chinezi, coreeni, etc.". Pe vremea aceea era Nexus. Asa ca am luat un Google Nexus 2013. Am luat varianta lor cea mai tare (mare greseala), care avea si 3G sau ce Dzeu era atunci. Well, hai sa vezi cum a fost cu update-urile.

In primul rand, eu nu primeam aproape niciun update din cele normale, pentru ca... wow, mi-am permis sa cumpar varianta cea mai scumpa, iar pentru cele cu 3G, ieseau mult mai tarziu update-urile, sau chiar deloc.

In al doilea rand, dupa maxim 2 ani, nu am mai primit nimic. A spus Google ca GATA cu joaca, luati-va altceva!

Deci practic acum am o tableta VECHE (da nene, e foarte veche, e 2013), dar care e perfect functionala, are 3GB RAM, si e un Snapdragon Quad Core. La naiba, are specificatii mai bune decat multe din tabletele care se vand in ziua de azi. Si cu toate astea, Google mi-a taiat macaroana la Android 6.0 (Marshmallow parca ii zicea).

Prin comparatie, Apple inca mai ofera suport (chiar si asa "taiat") pentru device-uri cu 1GB RAM. Google mi-a taiat-o cu 3GB RAM dupa 2 ani. Si mai grav e ca a devenit aproape useless, pentru ca majoritatea aplicatiilor nu mai merg pe Android 6.

O alta comparatie (si spun asta asa, ca poate mai citeste cineva pe-aici, si mai invata una alta despre restul), ar fi acel smartphone BlackView despre care am scris. Si pe care recunosc, ca l-am cumparat pentru senzorul FLIR. Oh well, acel telefon nu a primit niciodata un update. Si nici nu va primi vreodata. Pe mine ma lasa rece, folosesc fix 2 functii din el. Dar pentru cineva care da totusi ceva banuti (parca era pe la 2000 lei or so), si il vrea ca main smartphone, si-o fura instant. La fel, pentru cineva care nu stie sa-si securizeze reteaua de acasa sau de la birou, sa nu se mire ca il va hackui cineva la un moment dat, fix pe baza unui exploit la Android vechi...

Eu zic ca prin comparatie, Apple e destul de decent pe partea de update-uri. Da, sunt sigur ca au si ei, ca toti ceilalti dealtfel, interesul sa te faca sa iti iei telefon mai nou, sau tableta mai noua, sau macbook mai nou. Da, sunt la fel de sigur ca unele functii nu le-au putut activa pentru ca fie au avut probleme cu modelul in cauza, fie au realizat ca ei folosesc Neural Engine (care sub A11 Bionic nici nu exista), fie au zis "frack this, nu merita efortul". Si asta ajunge sa-i supere pe cei ca razvanrazy. Si poate pe buna dreptate se supara... Dar, cred ca la un moment dat trebuie sa faci o lista cu plusuri si minusuri, si sa alegi ce este cel mai OK pentru tine. Beleaua e ca multi nu vad decat minusurile. Ma uit pe grupurile de Apple si ma ingrozesc.

P.S. Nu mai fi asa vehement cu "Nu suport Androidul". Pentru ca sunt device-uri cu Android care au copiat asa de multe de la iOS si de la Apple, incat mari diferente nu-s. Ba mai mult, mai tragi si o thema "iOS", si deja nu mai faci diferenta... Daca nu vrei sa dai bani la Apple, e si asta o varianta.