Quote Originally Posted by dronology View Post
Însă este util acest serviciu pentru gaming? Serverele Playstaton/XBOX au limitări de download/upload. Despre Nintendo nici nu mai are rost să vorbim.
Depinde ce intelegi prin gaming. Ca poate ai in casa 3 console, 2 PC-uri, n telefoane, x tablete si alte device-uri smart conectate la internet. Caz in care, fiecare poate descarca cu maximul de 1Gbps, fara sa mai le afecteze pe celelalte. Uite un exemplu simplu: eu cand ma apuc sa descarc ceva de pe XSX, imi ia cu niste viteze maxime... cateodata peste 900Mbps, de-mi omoara PS5-ul (de fapt si restul retelei). Trecand la 10Gbps, cand descarc ceva pe XSX, celelalte nici nu mai simt... are si PS5-ul banda lui, PC-urile la fel... and so on.

Poti sa le si calculezi nu neaparat raportandu-se la conexiuni de 10Gbps fiecare. Eu de exp. am 5Gbps in calculator, NAS-ul stie de 2.5Gbps, and so on. Adunate, impreuna se apropie de cei 10Gbps.

---------- Post added 30-09-2021 at 17:20 ----------

Also, pentru consolele next-gen, mai exista si posibilitatea (daca ar dori Microsoft si Sony, desigur), sa foloseasca adaptoare USB to LAN. Exista (eu am deja de 2.5G si 5G) si sunt chiar foarte eficiente (pe PC, pe console nu au suport). Am folosit chiar de 10G, dar adaptorul costa o caruta de bani (parca 250 EUR or so), si are nevoie de Thunderbolt port pentru a face fata...