From Software nu a scos nici un joc de la OG Demon's Souls si pana acum cu grafica de ultima generatie. Ei nu urmaresc asta. Si sincer dev team-ul lor nici cu grafica asta "nasoala" nu reusesc sa optimeze prea bine (fiecare joc a avut cel putin o zona in care omora consola). Si am inteles asta si mi-am asumat si nu ma mai uit la grafica cand scot ceva.

Nici story nu e cine stie ce. Adica imi place felul in care spune povestea, prin descrierea obiectelor si prin dialogul personajelor.

Ce m-a atras pe mine a fost combat-ul, care in afara de DkS II unde a fost jale, restul au fost f bine puse la punct, atingand apogeul in Bloodborne si Sekiro. Si ma mai atrage faptul ca e genul de joc care nu te tine de mana si iti zice ce trebuie sa faci. Nu. Daca nu esti atent sau te uiti la tutoriale pe youtube, o sa te dai cu capul de pereti ca nu stii ce tre sa faci.

Intr-o mare de jocuri mediocre, mie asta mi s-a parut chiar inovativ. Refreshing!

Si ca sa raspund intrebarii tale, de ce imi iau PS5 pentru un joc ce merge si pe PS4, e simplu: faster loading times si posibilitatea sa ma joc ultimele titluri la un framerate mai mare.

Si in incheiere, remake-ul de la DeS nu e facut de From, de aia nu il includ in grafica livrata de ei. Probabil daca ar fi fost facut de ei ar fi aratat ca Elder Ring.