E foarte bine ca facem comparatie. Adica, tu ca si client, urmaresti sa cumperi de unde ti-e mai avantajos, nu? Pe mine personal nu ma incanta deloc ideea ca mai bine iau din retail la full price, decat sa iau de pe olx acelasi joc, sigilat, la un pret de 3 ori mai mic. Ca exemplu, am luat Miles Morales la fix 100 de lei cu transport inclus de pe olx, si sigilat. Actualmente, acelasi Miles Moralea e 270 pe Altex, cu transport ajungi la 300.

Comerciantii incearca sa vanda aceiasi galusca iar si iar ca oamenii sunt adusi in punctul in care-si zic "**** it, hai ca platesc mai mult doar ca vreau consola" chiar daca lor nu le e necesar niciunul din acele jocuri. Miles Morales e aparut de 1 an si nu zic, e ok jocul, dar nu 300 de lei ok imho, iar ei exact asta incearca sa faca - sa vanda acelasi joc la pret aproape de lansare.

Unde mai pui ca, asa cum ai scris si tu, sunt multi care imediat pun jocurile pe olx ori ca nu au trebuinta de ele, ori ca le-au jucat si terminat/nu le plac. Automat, indivizii respectivi intra in pierdere, platesc consola la pret de bisnitar olx, doar ca au luat-o din retail.

Practici de vanzare neortodoxe si neavenite - care nu stiu cat de bine resping scalperii cat mai degraba resping the average buyer, care, poate si asa, considera pretul de 2500 de lei un efort financiar, daramite 3400

Daca tot se incearca prin metoda asta sa se inlature scalperii, macar lasa omul sa isi aleaga el jocurile. Poate vrea sa rupa R2 pe Back4Blood, sau ii face cu ochiul Deathloop ori Far Cry 6 ii pare interesant. Nu cred ca acest bundle e conditionat de Sony, din moment ce nu vine oficial, ci e conditionat de comerciant - vezi cazul ozone.ro unde te lasau sa iti alegi ce anume voiai ca si jocuri in pachet.