Quote Originally Posted by Phi View Post
Si ceilalti de vand mai ieftin ca altex, emag alde ozone, gamers, jocurinoi tot piata gri sunt de ei pot sa listeze jocuri la juma' de pret, iar altex nu ca asa e pretul pietei?

Afluxul de R&C de pe olx, tot din bundle-urile minune isi are originea si e as legit as it can be. Still, oamenii aia au fost jecmaniti de 200 de lei la consola, fiindca ei cer 100 pe un joc pe care nici macar nu l-au desigilat sa il probeze. Ce ti se pare good practice aici? Ca esti fortat sa iei un produs (sau mai multe) de care nu ai nevoie?

Cum am scris si mai sus, metoda asta pune la zid o categorie de gameri, cei average, poate un liceean, un student care isi rupe de la gura sa stranga putin cate putin pentru o consola, iar cand are banii necesari, adunati cu chiu cu vai, vede ca de fapt pretul nu mai e 2500, e 3400

Si hai sa trecem si peste asta. E 3400 ok. Dar permite-i omului sa joace dupa pofta inimii. Sa isi aleaga el jocurile. Mie personal nu imi plac nici R&C, nici Demon's Soul - de ce sa fiu obligat sa le cumpar? Ca asa e piata? Si care piata? Ca din moment ce nu e bundle oficial, inseamna ca e o piata nereglementata de catre producator. La fel de bine pot pune altex bundle de playstation cu o masina de spalat vase - e same thing
Nu stiu exact cine are jocuri la juma de pret pe ozone, gamers sau ceilalti, dar daca asa este cazul, sunt ceva manarii in spate, pentru ca le procura ei de pe piata gri sau chiar cealalta si le vand cu adaos minim.
Cei ca Altex sau eMag le vand la pretul oficial, iar daca ai ceva reduceri, acele reduceri vin de la furnizori. Asa functioneaza industria.

Dar da, ce face Altex, asa cum am zis si mai sus, nu este tocmai ortodox, iar asta se vede foarte clar din faptul ca acele bundles nu exista pe site.
Sa fim seriosi, ce zic ei oficial, faptul ca Sony impune sau cere activari pe tara, este stupid. Ok, iei ala ca bundle, dar ai cont pe alta tara si atunci activarea unde este? Sau iei jocuri din alte parti si le activezi pe cont de ro. Nu are nicio importanta.
Sony sa faca exclusive bune si oamenii le vor cumpara pentru ca si le doresc, iar atunci vor exista activari peste tot.

Cat de afluxul de R&C de pe olx, de fapt nu vine de la nicio intentie de a jecmanii pe nimeni. Ala este singurul (din cate stiu) bundle oficial cu PS5, care are si imaginea jocului pe cutia consolei, deci acolo nu a fost nimic bagat pe gat de nimeni. A fost alegerea oamenilor sa ia acel bundle si sa nu ia consola normala.
Nu de alta, dar in perioada aia au fost cateva sute, poate chiar 1000 de bucati din fiecare, la comercianti, iar lumea a ales sa-si ia acel bundle si nu consola singura.

Si nu, nu sunt de acord cu ce face Altex din niciun punct de vedere, dar momentan inca functioneaza si nu mai vedem console doar pe olx la preturi exorbitante.

Si da, cea mai buna metoda ar fi sa ne putem alege jocurile (si nu doar 1st party) cu care sa facem acel bundle, daca tot ne obliga la asta si sigur ar fi lumea mult mai multumita si s-ar goli stocurile mai rapid, dar nah...it is what it is.

Macar inca avem optiunea sa luam consola. Ce-i prin afara...te crucesti. Sunt oameni care vor sa ia chiar si cu vreun bundle si nu au de unde.