Mah...e trick-u cu 8K-u ala. E clar marketing agresiv si era clar ca nu va putea duce mare lucru in rezolutia aia, dar au vrut ei sa fie prima consola care vine cu suport pentru acel 8K - desi ei dpdv software parca inca nu au deblocat acest 8K.
Oricum deja au cel putin 1 joc care merge in 8K (the tourist) deci e ok.

Faza cu comparatia cu placile video scumpe nu-si are rostul. Am mai zis-o si ma repet - ei au cerut 500$ pe consola, nu au cerut 2000 si am negociat noi la 500. Asta este consola proiectata de ei, consola despre care am zis day 1 ca nu o sa duca, pentru ca diferentele dintre old gen si current gen sunt prea mici - e un max 2x putere, iar asta inseaamna ca daca PS4 Pro ducea ceva in 1440p 30fps, PS5 duce doar in 1440p 60fps.
Desigur, au mai adus cateva aditii care ajuta, dar saltul generatia asta nu a fost de la 1440p 30fps la 4K 60fps, pentru ca nu avem 4x putere pe nicio consola.

Dar da, solutia este clara - trebuie oprita dezvoltarea, macar a jocurilor importante si 1st party, pe old gen, iar cand nu vei mai fi limitat de hardware din 2013 care sa ruleze in 1080p un joc care sa arate la fel ca pe current gen, atunci vor putea folosi resursele PS5-ului cu cap.

Pana atunci va trebui sa ne limitam asteptarile la jocurile cu grafica de old gen, dar in 60fps.