Am urmarit si eu comparatiile. Strict dpdv tehnic, sunt dezamagit, dar era de asteptat.
Jocul este 100% PS4 era. Toate beneficiile PS5 vin direct din raw power, nu au adus absolut nimic vizual in plus.
Tot ce aduce fata de PS4/PS4PRO este increased FPS sau resolution, ceva LOD/draw distance mai bun si personajul care este iluminat ca in cutscenes.

@razvanrazy, eu eram pregatit sa-l joc in 4K/30fps, crezand ca va aduce efecte vizuale in plus (gen R&C Rift Apart, Miles Morales), dar fiind identic cu Performance mode, chiar nu are sens Resolution mode. 1800p cu TAA/upscalling nu cred ca are cum sa fie blurry. E clar mai bun ca 1440p, care arata super decent in Uncharted 4, spre exemplu.

Anyway, pe Metacritic are o medie buna si pare ca side quest-urile sunt mult mai bune fata de precedentul, la care trebuie neaparat sa fac un 2nd playthrough inainte de asta.

* edit: Nici loading time-ul nu mi se pare cine stie ce, 12-13 secunde pe PS5, departe de near instant. Dar na, fiind titlu de PS4 la baza...
* edit2: Va dati seama ca initial au avut tupeul sa ceara 10$ pe ceva rezolutie/fps in plus? Taxa pe next-gen. Care next-gen?

* edit3: Pana vine DF, ElAnalistaDeBits are o comparatie mai buna intre versiuni. Pe PS5 (ambele moduri) exista intradevar cateva diferente fata de PS4/PS4PRO: texturi si geometrie mai buna in unele locuri, vegetatie mai densa, particle effects mai bune, character model mai bun aka facial hair, dar cred ca doar in photo mode cu close-up se vor vedea diferentele. As fi vrut RT reflections totusi. HFW ar fi scapat usor, singurele suprafete cu reflexii ar fi fost apa si robotii.