Eu nu inteleg ce-i cu atata hate pe jocul asta. De fapt e simplu - e invidie .... Nu e ca la showcase, e buguit, bla,bla,bla. Fac si eu cate un video cu un titlu "catchy" poate pica vizualizari si ma plateste YT.
Primele minute din joc mie imi da urmatoarea impresie:
- Horizon Forbidden West e un sequel facut "ca la carte" si un joc memorabil
- il butonez in performance mode si gameplay-ul si grafica sunt super, mai ales daca ai un PS5 si un TV OLED ( pentru cea mai buna calitate)
Nu m-a platit nimeni sa zic numa' bune de Horizon insa ard e nerabdare sa-mi spuna cineva pe cand un asemenea joc pe PC( aici degeaba ai calitate daca iti vinzi un rinichi pentru o placa video de top si oricum peste 5 ani e un rebut) sau XBOX (ca altceva in afara de HALO, Gears si Forza nu au.. noroc cu gamepass-ul ala ). De Switch nici nu vorbesc... Intre timp Sony are cateva exclusive geniale. Eu zic ca cel mai bine este o critica constructiva si sa venim cu comparatii.
Oricine e critic, insa sa se apuce sa faca un asemenea proiect si pe urma mai vorbim. Pana la urma la capitolul vanzari - cifrele vorbesc, ce e bun se vinde si devine mainstream.

Este de apreciat faptul ca este disponibil si pe PS4, consola veche de aproape 10 ani ( normal developerii vor bani, dar cine nu vrea? Si daca se poate, de ce nu?). Sunt multi inca care o au doar pe asta inca....