^ Arma aia de care zici o poti cumpara inapoi cred ca de la orice merchant, acolo la sectiunea Buy Back, animalele pt upgrades poti omori cum vrei, cel mai rapid e cu sageti, mergi intr-o zona unde gasesti un tip de animal pe care vrei si dai pe Focus si vezi ca iti apar cu o silueta portocalie, le poti da tag si apare o sageata pe ele, din vreo 3 omorate primesti acel "mov" part de care ai nevoie pt upgrade, e f usor, problema ca nu poti face max upgrade din prima ca multe din animale sunt in partea de West a hartii unde ajungi doar progresand normal cu Main Questurile, de acea e mai bine sa joci tot jocul facand Main Quest cat mai multe prima data pana macar ajungi aproape de zona aia a hartii, side quest si restul de ? le poti face linistit dupa ce gati toata povestea ca te da inapoi cum era in Zero Dawn.


Ziceai tu de free run, are si aici aia, intra acolo la Accesebility din Main menu si cauta tre sa fie Always Run sau ceva de genul, pune aia pe ON si nu mai trebuie sa tot apesi jos pe L3 ca sa poti fugi, doar ti inainte si fuge Aloy singura, la fel si cu Mount se poate. EU am observat de multe ori ca face un fel de parkour in unele zone, asta era si in Zero Dawn.



Singura chestie enervanta pt mine e aia ce ziceai si tu ca sta prea mult timp pe jos dupa ce e lovita, dar de acea e bine sa te folosesti cat mai mult de Dodge, butonul O, chiar si cand vine spre tine un machine poti da Dodge spre el si de multe ori se duce sub el si scapi, si daca esti iute poti baga niste critical hits pana se intoarce machine spre tine din nou.