Quote Originally Posted by razvanrazy View Post
Cum nu? fix asta ai zis

Nu asta am spus. Am spus ca retailerul prin includerea de produse nedorite si nefolositoare clientului face ca produsul dorit de client, care e la suprapret pe OLX sa fie mai avantajos decat bundle-ul oferit pe canal oficial. De ce? 1) pentru ca extra din bundle nu ii e necesar 2) daca tot a luat de pe Olx produsul dorit, normal ca o sa compare continutul extra cu cel de pe OLX si surpriza, si asa vede ca iese mai bine decat de la retailer. Atat in comparatia produs nedorit OLX vs retailer(evident mai avanatajosa) cat si in vrianta bundle(produs dorit OLX + pachet nedorit OLX) vs bundle retailer. Cu dezavantajul evident ca unele sunt noi si altele nu, dezavantaj care atat timp cat produsul dorit are garantie in Ro sufucienta e neglijabil.



Asta cu magazinul care "obliga" e la fel de gresit. Nu obliga nimeni, pe nimeni. Daca vrei sa iei, gasesti acolo. Daca nu vrei tu e ok, cumpara altcineva. Cat timp ele se vand, nu plange nimeni dupa clienti.


Cred ca m-am exprimat foarte clar si am facut exact aceasta distinctie. Ca e Conditionare si nu Obligatie. Cu toate ca, lipsa alternativei de achizitie individuala, poate duce la un argument ca e conditionare fara alternativa. Adica obligatie. Ramane partea de necesitate lipsa din argument unde iti dau dreptate. Dar nu o poti echivala conditionarea/impunerea cu libertatea de a alege (adica faci ce vrei, cumperi sau nu). Cum am zis, e discutie de practica neloaiala fata de client.


Also, aceste bundles, intr-o forma sau alta (tine cont ca sunt fff putini care iti lasa loc de alegeri) sunt efectiv in toata lumea. Si a fost singura modalitate prin care au oprit acel fenomen care a pus stapanire pe generatia asta de console, numit scalping-ul.


De acord ca masura de control scalping, dar faptul ca toti fac asa nu e argument. De exemplu, in Spania la Game se fac liste de asteptare pentru "membrii" club(cu limita de 1/persoana) si cand este stoc se distribuie. La pret standard. Cel putin asa era in Decembrie, ultima data cand am fost.


Dar si daca ai avea de ales intre casti si controller si dintre 10 jocuri, tot s-ar comenta la greu, ca ce...de ce sa iau eu castile lor care sunt praf, sau inca un controller cand eu joc doar singur, sau jocurile alea pe care le gasesc pe olx la kilogram.

Normal ca tot ar exista.Dar ar exista si alegere din partea clientului. Poate eu vreu 4 controlere, ca asta e nevoia mea, in loc de ce e in bundel. Pretul poate e acelasi, de ce nu pot alege? Fac pana la urma aceeasi vanzare magazinului. Asta imi era argumentul cu...bine,ceri 300E in plus, dar lasa macar omul sa isi ia ce vrea de banii lui.


Si nici comparatiile cu painea nu-si au rostul.

Consola este un moft, nu o necesitate. Ba chiar un moft ffff costisitor.


De aia am pus si CocaCola, ca stiam ca se gaseste unul sa zica ca e necesitate . E bine sa fi prevazator . Desi nu stiu cat e de necesitate si painea. Dl Catu nu mananca.


Iar pachete/bundles de genu asta sunt de cand lumea - TV cu telecomanda mai smart. TV cu nush ce tastaturi wireless sau in pachet cu soundbar. Cuptor cu plita + hota. E exact acelasi lucru.

Sunt bundle-uri de cand e lumea, dar am optiunea sa le iau si separat daca vrau. Poate doar o plita, poate doar o hota, poate o hota si un soundbar. Am optiunea de a alege individual, si daca vreau pot lua bundle. Nu ma conditioneaza nimeni de nimic. Daca imi sunt utile si am nevoie de toate din bundle o sa il iau, daca nu, nu. Libertate de a alege. Econimie de piata. Nu bundle cu rahat sau nimic


Dar doar acum te afecteaza pe tine.

Am mai spus-o de N ori deja. Eu am ales sa nu imi cumpar PS5. Am multe preoderuri facute prin Altex, de la 500mil edition si iniainte la Regalla.Daca as fi vrut sa iau la 2500 as fi luat. Nu am vrut. A fost alegerea mea si nu regret deloc. Nu de aia fac scandal. Ma deranjeaza conceptul de retail de lumea a 3-a care exploateaza clientul in loc sa il ofere liberate de a alege. Cand din punct de vedere al profitului diferenta e 0

Da, bundles sunt nasoale si am zis-o de mii de ori, nu neparat pt ce ofera ci pentru pretul final al pachetului. Dar noi macar avem console in stoc prin magazine, fata de alte tari unde nici alea nu exista.

Da fericiti noi, si f****i si cu banii luati. Stii foarte bine ca si in EU sunt la fel de multe ca la noi, doar ca acolo cererea e mai mare si pentru ca acolo 300Euro,cat pun astia cu japca, nu e echivalentul salariului minim pe economie care il plrimesc 25% din angajatii tarii. Si aia nu isi permit sa puna 300E in plus


Ma opresc, cred ca e destul