Ti-am raspuns asa pentru ca esti al 1000lea care spune aceleasi lucruri. Eu tot ce fac e sa incerc sa temperez asteptarile oamenilor, pentru ca am inteles care este calea aleasa de comercianti.

Crezi ca eu vreau sa fie asa? Crezi ca eu nu mi-as dori sa se rezolve altfel la garantie?
It is what it is iar toate aceste comentarii cu oameni care spun ca au rezolvat in x sau y mod, care este diferit de ce scrie la ei la termeni si conditii nu inseamna decat ca cineva, pe undeva, a inchis un ochi ca sa scape mai rapid de clientul respectiv.

Dar asta nu inseamna ca 100% din oameni care vor apela la acea garantie vor pati la fel. Iar aia care nu vor pati vor spune - "pai uite, ca lu' x si lu' y i-au schimbat doar controller fara sa aduca si consola, cabluri si/sau jocurile din bundle! cu mine ce ai? de ce nu vrei?".
Iar ca sa evitam astfel de discutii pe forum, incercam doar sa limitam discutiile.

In cazul tau ai scapat usor, pentru ca ai mers pe calea corecta si ai dus si consola acolo, chiar daca doar in magazin, au verificat SN-urile sa corespunda (probabil - ei stiu, intern, ce procedura au pentru orice) si aia a fost tot.
Personal nu m-as fi deplasat cu nimic la magazin. Fiind mai comod din fire, as fi trimis prin curier (pe cheltuiala lor, desigur) produsul in service, unde sa se faca constatarea si sa se repare/inlocuiasca produsul defect.

Cat de rolul instantei si a legislatiei stiu care este si da, in majoritatea cazurilor asta spun oamenii carora nu le convine ce e trecut in contract, desi l-au acceptat cand au facut cumparatura, dar in cazul asta, scrie foarte clar la ei care sunt conditiile.
Desigur, ei pot spune acolo ce vor ei, asta nu inseamna neaparat ca respecta si legislatia (cum e cazul cu evomag, spre ex, care ofera garantie 1 an la multe produse, desi legea spune clar ca trebuie sa fie de 2 ani), dar pentru asta exista ANPC. Si, cel putin in cazul meu, am avut de foarte multe ori castig de cauza cu ANPC (as spune chiar ca un 9 din 10 cazuri si-au primit amenzi diversi comercianti, de la evomag la emag si altii mai mici).

Eu nu am nici timp si nici nervi sa continui astfel de discutii - d-aia am si lasat-o balta si nu a fost singura din ultima vreme, asa ca voi incerca sa nu ma mai bag de acum. Daca are cineva consola cu Ratchet (pe care l-a vandut) si i se strica un controller si vrea sa mearga la garantie fara joc si nu-l accepta, treaba lui