N-as vrea sa facem topic-ul asta OLED vs FALD LED. As putea sa vb despre televizoare ore in sir.
Ambele tehnologii au plusuri si minusuri. OLED are mai multe minusuri peste care eu nu pot sa trec cu vederea.
Si nu ma refer vesnicul argument cu burn-in, ci la unul din cele mai importante, OLED (chiar si QD-OLED, sau noile panouri LG EVO cu heatsink) sufera de ABL. Pur si simplu nu pot sa atinga sustained brightness mare pe suprafete intinse, si intervine ABL-ul. Fara el durata de viata ar scadea drastic.

Ca exemplu, LG C1, date de pe RTINGS:
SDR:
Sustained 10% Window 395 cd/m²
Sustained 25% Window 358 cd/m²
Sustained 50% Window 299 cd/m²
Sustained 100% Window 131 cd/m²

HDR:
Sustained 10% Window 716 cd/m²
Sustained 25% Window 388 cd/m²
Sustained 50% Window 269 cd/m²
Sustained 100% Window 128 cd/m²

TV-ul meu batran FALD LED (Sony Z9D), date de pe RTINGS:

SDR Sustained 10% Window 1,583 cd/m²
SDR Sustained 25% Window 1,320 cd/m²
SDR Sustained 50% Window 895 cd/m²
SDR Sustained 100% Window 672 cd/m²

HDR Sustained 10% Window 1,607 cd/m²
HDR Sustained 25% Window 1,332 cd/m²
HDR Sustained 50% Window 899 cd/m²
HDR Sustained 100% Window 673 cd/m²


LG C1 HDR Peak 10% Window 762 cd/m²
Sony Z9D HDR Peak 10% Window 1,653 cd/m²

Rtings a testat Z9D in varianta de 65". Modelul meu de 75" are aproape 1000 led-uri, si atinge un peak de aprox 1850 cd/m²
Un miniLED FALD din ziua de azi atinge si 4000 nits peak.
Indiferent ca e varf de gama sau nu, un OLED nu o sa atinga valorile astea niciodata.

Daca un LED FALD cu 1000 led-uri este atat de aproape de true black, cu o gramada de alte beneficii (HDR adevarat, fara HDR clipping sau tonemapping atat de agresiv, pixeli care nu sunt organici si nu isi pierd brightness-ul pe masura ce trece timpul, fara ABL, fara burn-in, pixel shift, etc.) , atunci un FALD miniLED are true black aproape perfect, cel mai bun HDR si niciun alt minus al OLED-ului.

Am mentionat OLED-urile acelea ca varianta pentru monitor PC pentru ca din pacate piata de monitoare FALD sta prost. Avem cateva modele exporbitant de scumpe, si un exceptional Samsung Neo G9 Odyssey (HDR2000 peak) stricat de un AR 32:9 si o curbura cretina.

---------- Post added 24-03-2022 at 14:24 ----------

Revin si cu nota o pozitiva pentru OLED.
Strict pentru vizionat continut video SDR, OLED-ul este o alternativa exceptionala, avand un pret MULT mai mic decat un FALD LED comparabil.
Contentul video SDR Rec.709 este gradat la 100 cd/m² de industrie, iar OLED atinge confortabil zona asta.
Dar daca vorbim de versatilitate, HDR, spatiu (nu toti au loc de 2 televizoare) si lifespan, FALD LED all the way.


Iar cei care spun HDR brightness mai mare nu inseamna tot, standardul HDR gradeaza filmele la 1000 sau 4000 cd/m². Cu cat televizorul poate acoperi un brightness mai mare, cu atat creste si color dynamic range-ul, si nu ultimul rand, HDR clipping va fi mai redus, iar tonemapping-ul mai putin agresiv. FALD si miniLED rezolva si slabiciunea anterioara a LED-urilor.