Quote Originally Posted by razvanrazy View Post
In niciun caz nu poate fi vorba de pierdut garantia la consola pentru bundles facute de ei.
wtf just happened

Quote Originally Posted by Encman View Post
Bag de seama ca nici asa nu convine..
Scopul mesajului meu anterior (consola si jocuri listate separat pe factura) nu era golaneala ci o parghie legala prin care se poate lua consola la un pret realist (facand retur la jocuri).
Si ca tot mentionez, realist, cred ca e bine totusi sa tinem cont de ce se intampla in jur.

Desigur fiecare are dreptul la propria parere dar parca nimic nu ne convine.
Avand in vedere ce se intampla in ziua de azi, un PS5 ~3000 lei, nu cred ca este ceva de domeniul horror.
Daca este horror, np, se poate astepta pana revine la 2500.

Pana atunci decat sa ne plangem pe forum poate mai bine dam niste telefoane sau facem tickete pe la $ony.
Nu iau partea retailerilor dar si $ony este de vina pentru ce se intampla in piata (lasata la voia intamplarii aparent).
$ony ar trebui sa furnizeze console retailerilor astfel incat sa fie vandute la MSRP.
Nu sa avem zeci da magazinute, retailerasi, furnizorasi, care vand jucarii la preturi prohibitive pentru multi, luate de pe unde apucate.
Pana la urma asa fac si ei bani, asa este in capitalism, cu bune si cu rele.

Altfel.. nu stiu bucataria interna a lui $ony dar nu asa se face business.
Nu asa iti respecti clientii, in cele din urma, la ei se simte socul pretului crescut.

Pana una alta retailerii vand si cartofi si vand si PS5. $ony nu.

sa returnezi jocurile atata timp cat sunt facturate individual nu e golanie, e datoria fiecarui consumator

Ca e vina Sony ... e vina de stocuri, dar preturile is vina retailerilor 100%. Ei sunt cei care exploateaza consumatorul. Cand o sa creasca Sony pretul pentru ca e cerere...atunci o sa fie vina lor. In Romania totul e mai salbatic, bineinteles. Nu e nici un capitalism, e exploatarea consumatorului.

Asta si pentru ca lumea tace si cumpara. Uite, de exemplu, astazi, baietii de la uniqit system SRL , seller Emag, si-au luat de la mine o reclamatie la ANPC. De ce? Pentru ca au cumparat bundle-ul de la Emag (deci au redus stocul pt consumatorul de rand...au crescut artificial cererea) si revand acelasi bundle la 5.499 ron .... deci .... specula pentru a creste pretul. Acuma daca o sa imi dea dreptate ANPC ... nu stiu ... dar macar de buna ziua tot o sa ii intrebe...sper.

Asa se poate face si cu Flanco si Emag pt ca nu trec produsele separat. Poate e legal, poate nu e. Ne spune ANPC. Si poate daca cineva ii intreaba de buna ziua frecvent poate se lecuiesc...Bine poate ii dau la comisar de o prajitura, poate, nu stim, dar cum zicea un coleg, daca numai vorbim pe forum...nu facem nimic....asa ca atunci cand vedeti o chestie care nu e OK ... scrieti o reclamatie... ia la fel de mult cat postarea asta, pe bune