@cosmin1088: am văzut editarea și prețuiesc PS Vita atât de mult încât mă mai tentează una Phat cu OLED (am una Slim). Încă funcționează CrossBuy pentru unele jocuri și e de ajuns pentru mine. Emularea PS Vita e dificilă, dar s-a putut rula cod de PS Vita pe Switch prin niște librării inteligent create după ce s-a făcut reverse engineering la multe jocuri PS Vita.



Legat de jocurile noi și acces rapid la ele, șeful Sony (Jim Ryan) a spus că ei nu pot aduce jocurile noi la lansare la nici un fel de abonament. Nu mă mai grăbesc să cumpăr jocurile pe care le vreau imediat la lansare, am văzut că atât jocurile digitale, cât și cele pe disc au reduceri mari în timp. Returnal se poate cumpăra la Altex cu vreo 158 de lei acum de la 369 cât a costat la lansare (și nu e singurul). Am terminat doar vreo 2 jocuri de când am PS5 (lista mea e foarte lungă acum), așa că pot aștepta reduceri. Cred că în 6 luni se poate cumpăra jocul de 369 lei la vreo 200 în funcție de magazin. Nici nu vorbesc de jocurile sigilate ale celor care le cumpără la bundle.