@MRC: desi eu cunosc oameni care se lauda ca ei "nu iau virusi", pot sa-ti spun asa: daca tii la datele tale si vrei sa fii safe, merita 100%. Ma bufneste rasul cand ii aud pe unii cu "eu nu intru pe site-uri dubioase" si "eu nu dau click aiurea"... multi habar nu au cum functioneaza un exploit, un malware, spyware, etc... In ziua de azi e suficient sa fii doar online, sa ai un anumit model de router, sa nu ai un firewall, sa instalezi o aplicatie, sa citesti un email, sa descarci o anumita imagine, si gata... virusat. Eu ma lovesc zilnic de virusi, trojans, exploit-uri, atacuri and stuff, asa ca, nu, nu as putea lucra fara antivirus. Iar ca antivirus, recomand unul care sa aiba si un firewall integrat... impreuna fac minuni. Momentan (pana ma lamuresc cum e cu situatia din Rusia), Kaspersky Total Security este solutia de baza la mine (si clientii mei).

Daca insa esti pe un home pc unde nu te intereseaza securitatea, nu faci cumparaturi online (nu bagi datele cardului and stuff), nu te doare daca trebuie sa faci o reinstalare de la zero in caz de ceva, nu ai date importante (sau le ai salvate prin cloud sau in alta parte), atunci cred ca merge si solutia din Windows. Desi sincer iti spun ca mie nu mi-a prins niciodata vreun virus, in afara de programele tip KMS.