Quote Originally Posted by razvanrazy View Post
Eu inca folosesc device-uri vechi, gen iPad 2 (care e la mama si cu care facem facetime calls la cateva zile + ce mai face ea cu el pe social stuff + maps) sau iPhone 5S (care e in camera copilului pentru white noise folosit efectiv in fiecare zi, cate 8-10h pe zi) si nu am patit pana acum o astfel de limitare din partea lor.
Hai sa fim seriosi man... majoritatea aplicatiilor nu mai functioneaza pe iPad 2, tocmai pentru ca mai toate au ca requirements iOS 14 sau 15. Ori pe iPad-ul acela, cred ca maximul este iOS 9. 5S-ul parca suporta maxim iOS 12, sta ceva mai bine, dar nici pe acela nu poti face mare branza.

Acum, eu ce sa zic... inteleg ca tu iti doresti ca produsele tale sa poata fi folosite 30 de ani, dar e doar o dorinta de-a ta. Nu exista smartwatch, smartphone sau tableta care sa poata fi folosita 30 de ani. Nu doar ca se duce naibii bateria de 10x in 30 de ani, dar de obicei capacitorii, chiar si cei solizi made in Japan, daca rezista peste 10 ani deja e o minune. La fel, LED-urile sau AMOLED-urile, nu cred ca exista vreunul care sa tina 30 de ani (folosit, desigur). Eu de exp. am o colectie draguta de telefoane vechi (Nokia, Motorola & Co.), si anual vad cum se mai duc din ele (si nu e din cauza bateriilor, care sunt noi). Pe unele le mai curat eu si le readuc la viata, dar la unele sunt piese care se duc pur si simplu in timp.

Also, eu nici nu recomand pastrarea unor device-uri portabile asa vechi. Cu cat sunt mai vechi, cu atat sunt mai mari sanse ca bateriile sa se umfle si sa faca poc. Si au sanse sa si ia foc (like it happened to me, cu Samsung Galaxy S7, tot asa, dupa vreo 4-5 ani).

Si apropos de smartwatch-uri vechi, eu am un Amazfit (cred ca Bip e) pe care am incercat recent sa-l conectez la aplicatia lor (care s-a schimbat de n ori intre timp, acum se cheama Zepp)... Nu mai merge, imi spune ca nu e compatibila cu device-ul si sa instalez aplicatia veche (care aplicatie veche nu mai exista in App Store). Deci e bun de aruncat la gunoi. C'est la vie... nothing lives forever.