Da, dar tu compari mere cu pere. Eu vorbesc de un device apple in ecosistemul lor, care mi-a blocat complet functionalitatea pana la un update care nu ar trebui sa fie obligatoriu.

Si da, asa cum am zis mai sus, bateria e normal sa se duca in timp, mai ales la ceva incarcat la 2 zile si chiar folosit zi de zi, iar aia se schimba cu usurinta. Problema intervine cand te obliga ei sa faci ceva doar pentru ca asa vor ei, iar daca nu faci, sa nu mai functioneze.

Da, iPad 2 si iPhone 5s au ramas la un OS mai vechi, dar functioneaza in continuare, nu au blocat complet device-u pentru ca nu mai pot face update la ultimul iOS si sa le pot arunca la gunoi.
Nu conteaza ce aplicatii nu mai sunt suportate, ce imi trebuie mie sau mamei merge fara probleme, iar asta e ceva ce super apreciez la Apple si ceva ce nu poti face pe android devices, unele chiar mai vechi de 4-5 ani.

Momentan problema e rezolvata, dar daca mai patesc odata asa ceva, cu siguranta nu mai pierd 5h in care sa stau si fara telefon si fara ceas pentru un prapadit de update obligatoriu ci voi fi nevoit sa fac upgrade de hardware, lucru pe care nu-l vreau cand vor ei, ci cand vreau eu.

Si da, stiu ce zici, ca toate se strica si au durata de viata finita/limitata/bla bla, si putem accepta asta la telefoane si orice alt hardware, dar la ceasuri e stupid sa faci asta, mai ales cand e un accesoriu pe care un om, de regula, il tine mult mai mult timp decat un telefon sau tableta sau orice altceva.
Iar eu nu vreau jocuri, nu vreau GPS, nu vreau sa vb la el (pentru ca oricum se aude ca naiba), ci vreau strict notificarile si sa aibe internet de la telefon cat le vad + vremea.