Pățanie, userul @lucicleric a amintit pe un thread de playstation direct si apoi m-am inscris pe PS Direct UK si Germania pt o sansa de a cumpara un PS5 direct de la Sony.
Eu am un cont de PSN pe UK de cand mi-am luat PS3 si de pe ala m-am jucat mai tot timpul, mi-am facut si de Romania cand s-a lansat oficial dar nu am avut activitate pe el, am doar 2-3 indie-uri cumparate de acolo.
Ieri mi-a venit e-mail cum ca am fost extras si mi-a dat pe azi un interval orar(9:30-11:00 British Summer Time, la noi +2 ore) cand pot accesa un link si sa cumpar consola, m-au extras cei din UK.

Din pacate nu am putut schimba tara pe Romania, a ramas optiunea greyed out, probabil din cauza ca contul e pe UK deci nu am putut cumpara consola. Cand m-am inscris mi-am bagat si contul de Romania dar nici macar nu mi-a venit e-mail de confirmare ca am fost inscris, nu stiu de ce.
Am citit pe ceva pagina de la Sony ca extragerile nu sunt aleatorii "Our selection is based on previous interests and PlayStation activities."

Mi-am facut sperante fiindca la FAQ unde te inscrii pt sansa de extragere scrie ca:

I currently reside outside of the countries that direct.playstation.com is available in. If invited, can I still purchase a PlayStation 5 Console, game disc or accessory?

If you receive an invite, you may place an order as long as the direct.playstation.com site you are ordering from delivers to the country of your chosen delivery address. See the Delivery & Tracking FAQ on direct.playstation.com

US:
You will need an account for PlayStation Network registered in the US and a valid payment method.

Europe:
You will need an account for PlayStation Network registered to a country in Europe, Africa, The Middle East, Oceania, India or Russia, and a valid payment method.
Normal ar fi trebuit sa ma inscrie si cu e-mail-ul facut pe Romania dupa cate scrie mai sus! Oricum ieseam scump si daca mi-o trimiteau din UK, 449 lire consola plus taxe vamale si TVA deci cred ca ajungeam pe la 3000 de lei. Bine ar fi fost sa ma fi extras germanii pe contul romanesc si sa avut posibilitatea sa o comand.