Foloseste cineva Airpods v3 cu iPhone si Mac?

Eu am urmatoarea problema - de cand am trecut la V3 (cu v1 si v2 nu am patit niciodata), cand sunt in preajma Mac-ului si-mi pun castile in urechi, se conecteaza intai la Mac, orice as face.
Iar daca ma suna cineva si dau sa raspund de pe iPhone, desi am castile in urechi, incepe un dans cretin de 8-10s (alo? ma auzi?) pana ori se conecteaza la telefon dupa ce apas pe difuzor si schimb manual (mereu de 2 sau 3 ori) pe AirPods, ori merg in settings rapid, la BT si acolo dau Connect la AirPods.
Daca raspund apelul de pe Mac si in timpu ala ascultam ceva muzica sau ma uitam la ceva video, iar sunetul era scos prin Jack pe boxe, desi am castile conectate la Mac, tot le tin degeaba in urechi, pentru ca aud sunetul prin boxe.

Am intrebat un prieten care are un Mac cu M1 si un iPhone 12 si la el face la fel, dar fiind primele AirPods pentru el, a crezut ca asta este normalitatea si nu l-a deranjat.

Sunt curios daca asa e la toata lumea.

Eu am un Macbook Pro 2016 si un iPhone X, dar ce se intampla aici, cu tot cu chipul minune din AirPods v3 mi se pare un super downgrade pentru Apple in ceea ce priveste integrarea.