Single post: Horizon Zero Dawn

  1. #587 SP
    Member cosmin1088's Avatar
    Quote Originally Posted by cosmin1088 View Post
    Am vrut sa incep si eu al 2-lea playthrough si m-am lovit exact de aceeasi problema de la Ratchet & Clank (2016).
    Detin HZD Special Edition, zona 2, luat din magazin de la noi, si cont de UK (ca deh, nu exista PS Store in Romania la vremea aia).
    Am imprumutat jocul cuiva si a uitat sa mi-l mai dea inapoi. Stiind ca am HZD si in format digital (oferit free anul trecut), am zis ca e timpul pentru un new game+.
    Dar, ce sa vezi, save-ul meu are un CUSA diferit fata de jocul de pe contul UK.

    De ce in numele Domnului face Sony mizeria asta cu save-urile, nu pot sa inteleg. Sunt jocuri din zona 2, Europa, si au CUSA-uri diferite.
    Cati ani trebuie sa mai treaca pana sa dispara region lock-ul pe save-uri?

    Long story short, am recapatat intre timp jocul in format fizic si tocmai am terminat new game+ cu tot cu Frozen Wilds, 100%. (al doilea playthrough dupa 5 ani). Nu puteam sa ma apuc de HFW fara un refresh, desi am HFW de cand s-a lansat.

    Prima data cand am jucat HZD, a fost pe un TV 1080p de 55", PS4 non-Pro, si am ramas uimit de frumusetea jocului, atat tehnic cat si artistic.
    Jucandu-l a doua oara in 60fps cu HDR, zici ca e alt joc. Arata demential, si mi se pare mai bun fata de cum mi-l aminteam. Jocul asta arata mai bine sau e on par cu multe jocuri PS5.

    Daca ar fi sa-i reprosez ceva, ar fi sistemul de lupta, mai ales melee. Chiar si pe dificultate mica, esti asaltat de roboti, iar cand cazi, exista o animatie frustranta pana te ridici, timp in care esti deseori lovit de alt robot, si o iei de la capat cu cazutul si ridicatul.
    Chiar si cu time slowdown al arcului, de multe ori nu am avut timp de reactie, si m-am trezit lovit/impuns/aruncat din toate partile.
    Am dubii ca s-a rezolvat chestia asta in HFW, dar pot sa trec cu vederea daca story-ul si atmosfera sunt cel putin la acelasi nivel cu HZD.
    Acum ca HFW are deja 13 patchuri la activ, ma pot apuca si eu in sfarsit, de el, cu HZD proaspat in minte.
    Attached Images Attached Images hzd.jpg