Că-i Panasonic, că-i Sony sau alte firme de renume se pot întâmplă lucruri neplăcute, electronicele au si ele un anumit procentaj de defecțiune. Ca regula as spune ca spre orice firmă te vei îndrepta să faci un efort să-ți iei un televizor nu tocmai ieftin, un midle end spre high end si probabil șansele de defectiune scad!

Am avut si eu Samsung-uri, un F6500 din 2013 este si acum folosit de mama mea si merge brici, am fost si eu mulțumit de el dar când am avut nevoie de 4K și HDR eu am trecut pe OLED si am ales LG si probabil nu m-aș mai intoarce la Samsung deși anul acesta au ieșit si ei pe piata cu OLED true RGB dar este o firmă ce se zgarcesc in a plătii licențe la Dolby Laboratories si de pe televizoarele Samsung lipsește Dolby Vision lucru de care eu am nevoie. Cu siguranță nu m-aș mai intoarce nici la LCD, când gusti de contrast bun, negru adevarat si lipsa de blooming si in unele cazuri si backlight bleeding nu te mai gândești la LCD-uri.

Precum spune si @Ionut83, vezi dacă nu îți sunt duse doar ledurile, poate scapi ieftin!