Deja au anuntat ce jocuri urmeaza sa iasa din catalog, pe modelul Game Pass, Netflix etc:
https://www.pushsquare.com/news/2022...6E_NvDItnBvsjU


Don't forget these titles will no longer be playable even if you redeem them on your account past the specified dates — they don't act like PS Plus Essential inclusions. Once they're gone from the service, they can't be played.
Nu condamn doar Sony aici, toti practica modelul asta.
Nu stiu cum sunteti voi, dar eu cu viata de adult abia reusesc sa termin un joc open world. Daca m-as fi apucat de RDR2 acum, probabil nu l-as fi terminat pana iesea din catalog in septembrie.
Incep sa detest zona in care se indreapta business-ul asta de tip games as a service.
Dupa ce ca practic inchiriezi niste jocuri digitale, mai si dispar din catalog random, desi esti abonat. Corporatiile au ajuns sa-ti dicteze programul de joaca. Ai dreptul sa accesezi oricand DOAR jocurile alea 2 lunare atata timp cat esti abonat (care oricum sunt slabe si nu prezinta interes).

Iar Tier-ul Premium mi se pare o gluma proasta ca numar de titluri si modul in care ruleaza.
Catalogul de PS1/PSP este ca si cum nu ar fi, si nu inteleg de ce ar prezenta interes cand poti emula pe absolut orice device PS1/PSP cu 60fps si upscalling. Poti face jocurile de PS1/PSP sa arate ca niste remaster-uri 4K, extrem de usor.
Just for fun, am in casa cel putin 20 dispozitive care pot emula toata libraria PS1/PSP perfect.
As fi inteles valoarea PS+ Premium pt PS2/PS3 (mai greu de emulat), dar selectia este de tot rasul, si alea majoritatea ruland in cloud.
Titlurile PS3 multiplatform deja ruleaza pe orice PC ieftin, asa ca nu vad de ce te-ai bucura sa le rulezi in cloud, pe PS5, la 720p, si cu o plata substantiala lunara.
Titlurile PS3 only sunt prea putine in PS+ Premium, iar piata de console/jocuri PS2/PS3 SH e plina si sunt super ieftine.
Si foarte important, PS5 nu va suporta niciodata jocurile PS3 Move, multe dintr ele sunt super fun si merita jucate.

Eu prefer in continuare jocurile in format fizic, chit ca platesc mai mult, sunt ale mele mereu, nu conditionate de un abonament, si nici nu dispar cand se inchide store-ul digital. Ce ma ingrijoreaza este cum va gestiona Sony piata asta pe viitor. Observ ca titluri importante (Returnal, Demon's Souls Remake etc. sunt EOL products. Pe canalele de distributie oficiale nu se mai gasesc.