Tocmai asta incerc sa zic, celor de la CDPR li s-a parut OK serviciul livrat de Quantic Labs, nu s-a plans nimeni, Ba mai mult, au colaborat si la Witcher 3, deci aveau deja feedback pozitiv.
QL a livrat ce i s-a cerut, alfel CDPR ar fi avut clauze in contract ce le-ar fi permis sa incheie colaborarea.

Tot scandalul asta vine de la un fost sau actual angajat frustrat pe QL, care a leak-uit niste documente. Stim cu totii ce fel suntem tratati la serviciu, nu zic ca e ok, dar e un adevar. Parerea mea e ca singura vina QL in treaba asta este cum isi desfasoara munca intern.
Multi fosti angajati au spus ca erau platiti salarii mici, mariri de 50 euro, deci clar mana de munca ieftina. O firma de QA din Vest nu putea avea si pret competitiv si salariati bine platiti in acelasi timp.

Si cum zice si tipul de pe youtube si prin comentarii, QL s-au ocupat de buguri mai mici, iar QA intern de bug-urile game breaking.
Developerii le-au comunicat celor din conducere repetat ca jocul nu e gata de lansare, dar nu s-a tinut cont. Au investit masiv in marketing si n-au tinut cont de joc in sine.

Romania in general livreaza servicii de IT extrem de bune si la preturi competitive, nu este furata nicio companie de afara care apeleaza la noi, este fix invers, suntem tratati ca mana de lucru extrem de ieftina pentru ei.
Cand am zis Welcome to Romania, la asta m-am referit, felul in care angajatii sunt tratati, modul de lucru care duce la rezultat.
In corporatii este jale, aproape ca nu am intalnit niciodata un manager local care sa nu plece capul la cei de afara, sa nu cumva sa deranjeze sus, sa fie liniste si bine pt el, si aproape niciodata pentru subalterni. Asta e mentalitatea de roman sclav, pres, cel mai probabil inradacinata in comunism.