Toti aveti dreptate

Sa va spun o poveste(experienta personala) ... din Cluj. Era undeva in toamna 2020, primul an de pandemie si cu multe restrictii. Eram intr-um Bolt si soferul, cam de varsa mea, poate ceva mai tanar, in timpul drumului imi zice ca el era chelner si era multumit cu cat castiga(eu lucrand in IT), dar pandemia a inchis restaurantul si s-a apuncat de Bolt, care merge, dar i-a zis un fost coleg de la restaurant ca se castiga bine in IT si ca sa se bage la testare ca acolo se angajeaza repede si usor.

... cam asta se intampla in Cluj de ceva vreme, multa lume ce nu are ce cauta in IT, sunt angajati pentru ca exista o lipsa cronica de forta de munca.Multe firme primesc proiecte mari, pe reputatie castigata binemeritat in trecut( gen Witcher), cu oameni care acum sigur nu mai sunt in firma(nu exista echipe care sa reamana intacte 10 ani in IT...lumea se muta, vrea mai mult, vrea alceva) si incearca sa le duca la capat cu ce au si cu ce mai reusesc sa creasca.

Si o sa intrebati de ce iau proiectul mamagerii daca stiu ca nu au oemenii pt el. Raspunsul e simplu. E prea mare, prea important...Some Offers you just can't refuse