Asteptarile mele pentru acest joc sunt moderate, sunt fan al seriei, le-am terminat pe toate din serie, inclusiv cele de PSP, insa...

Am re-reinceput sa joc seria pe PS3, sunt la primul si mi se pare superb, deja dupa vreo 2 ore de gameplay si cateva lupte cu bosi giganti, te ridica de pe scaun si te simti inflacarat. In stilul asta sunt primele 5, daca le iei in calcul si pe cele portabile. Un deliciu din punct de vedere al combatului, lupte epice, quick time events, poveste foarte buna, atitudine badass, zero sensibilitate, etc.

Daca nu le-ati jucat, puteti incerca versiunile Remaster, se vad ok si in 2022 si merita jucate, ar merita cumparat un PS3 SH doar pentru a le juca.

Cand a aparut GoW2018 mi-am cumparat PS4 Pro special pentru a-l experimenta la maximum. Cand ma gandesc retrospectiv la el, preponderent imi vine un cuvant in minte, ''sensibil'', nu imi amintesc nicio lupta epica din acel joc, singura chestiune pe care mi-o amintesc dpdv al luptelor este acel Connor McGogu cu care te bati de 10 ori si care cred ca-i putin mai scund decat mine. Asta in timp ce in jocurile precedente te luptai cu Titani care erau cat un munte. Au fost cativa inamici mai maricei si in acest joc insa nimic memorabil.

Am inteles toata ideea cu fii-su, conexiunea dintre ei, sensibilitatile, maturitatea lui Kratos si celelalte chestiuni pe care le-as fi apreciat mult mai mult intr-un joc de genul Last of Us insa de la GoW asteptam acel sentiment care ma facea sa ma ridic de pe scaun entuziasmat dupa ce bateam un boss de 50m dupa a 10-a incercare pe Hard, nu cautam sensibilitatile dintre Kratos si copil. Am alte jocuri / filme / carti de unde imi pot lua extrage povesti similare.